Baroların sicili temiz mi?!

Çoklu baro adıyla simgeleşen kanun teklifi görüşülüyor. Barolar karşı çıkıyor. Barolar derken aslında üç büyük baro demek gerekiyor İstanbul, Ankara ve İzmir. Diğer baroların...

Çoklu baro adıyla simgeleşen kanun teklifi görüşülüyor. Barolar karşı çıkıyor. Barolar derken aslında üç büyük baro demek gerekiyor İstanbul, Ankara ve İzmir. Diğer baroların tamamı hem bu üç baroya denk bir gücü sahip değiller hem de yeni düzenlemeden sadece bu üç baro etkileniyor.

Özellikle de İstanbul barosu, baroların motor gücünü oluşturuyor.

Sadece barolarda değil her alanda, siyasi partilerde bile İstanbul önemlidir. İstanbul delegelerinin desteklediği taraf daima kazanır. İstanbul her zaman güçlüdür.

Ankara Türkiye’nin siyasi başkentidir, fiili başkent her daim İstanbul’dur.

Görünen o ki, Cumhur İttifakı çoklu baro teklifini meclisten geçirecek. Muhalefet ise AYM’ye hatta AİHM’e götüreceklerini söylüyorlar.

Bunlar işin hukuk/teknik ayağını oluşturuyor.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Seçim barajı parlamenter sistemin ürünüdür! 26 Ocak 2021 | 105 Okunma Dik durdu, eziklik göstermedi! 24 Ocak 2021 | 2.769 Okunma Güçlendirilmiş parlamenter sistem ya da havanda su dövmek! 19 Ocak 2021 | 182 Okunma Şiddetle kınıyorum 17 Ocak 2021 | 2.001 Okunma Öfke ile bakan gözden faydalanmak! 12 Ocak 2021 | 281 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar 2 yorum