Ayasofya sonuç değil başlangıç

Ayasofya’nın ibadete açılmasını görmeyi nasib ettiği için Rabbimize sonsuz hamdu senalar, fethi müjdeleyen Efendimiz’e salatu selam olsun. Fâtih Arapça bir kelime. Feth kökünden geliyor. Feth açmak...

Ayasofya’nın ibadete açılmasını görmeyi nasib ettiği için Rabbimize sonsuz hamdu senalar, fethi müjdeleyen Efendimiz’e salatu selam olsun.

Fâtih Arapça bir kelime. Feth kökünden geliyor. Feth açmak fâtih de ‘açan’ anlamına geliyor.

İslami literatürde bir beldenin savaşla ele geçirilmesine işgal yahut istila denmez, feth yani açmak denir. O beldenin İslam’a açılması demektir.

İslam’da savaş (cihad) iki önemli gerekçeye binaen yapılır. Birisi nefsi müdafaadır diğeri İslami tebliğin önündeki engelin kaldırılması bugünkü ifadeyle beldenin düşünce ve ifade özgürlüğüne açılmasıdır.

Müslümanlar fethettikleri belde veya bölgelerde hiçbir inanca baskı yapmamışlar yasaklamamışlar, sadece Müslümanlara kapalı olan kapıları açmışlardır.

Sultan 2. Mehmed de İstanbul’u fethettiği yani İslam’a açtığı için Fâtih unvanını almıştır.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Seçim barajı parlamenter sistemin ürünüdür! 26 Ocak 2021 | 105 Okunma Dik durdu, eziklik göstermedi! 24 Ocak 2021 | 2.769 Okunma Güçlendirilmiş parlamenter sistem ya da havanda su dövmek! 19 Ocak 2021 | 182 Okunma Şiddetle kınıyorum 17 Ocak 2021 | 2.001 Okunma Öfke ile bakan gözden faydalanmak! 12 Ocak 2021 | 281 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar