Ayasofya sonuç değil başlangıç

Ayasofya’nın ibadete açılmasını görmeyi nasib ettiği için Rabbimize sonsuz hamdu senalar, fethi müjdeleyen Efendimiz’e salatu selam olsun. Fâtih Arapça bir kelime. Feth kökünden geliyor. Feth açmak...

Ayasofya’nın ibadete açılmasını görmeyi nasib ettiği için Rabbimize sonsuz hamdu senalar, fethi müjdeleyen Efendimiz’e salatu selam olsun.

Fâtih Arapça bir kelime. Feth kökünden geliyor. Feth açmak fâtih de ‘açan’ anlamına geliyor.

İslami literatürde bir beldenin savaşla ele geçirilmesine işgal yahut istila denmez, feth yani açmak denir. O beldenin İslam’a açılması demektir.

İslam’da savaş (cihad) iki önemli gerekçeye binaen yapılır. Birisi nefsi müdafaadır diğeri İslami tebliğin önündeki engelin kaldırılması bugünkü ifadeyle beldenin düşünce ve ifade özgürlüğüne açılmasıdır.

Müslümanlar fethettikleri belde veya bölgelerde hiçbir inanca baskı yapmamışlar yasaklamamışlar, sadece Müslümanlara kapalı olan kapıları açmışlardır.

Sultan 2. Mehmed de İstanbul’u fethettiği yani İslam’a açtığı için Fâtih unvanını almıştır.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
İstanbul Sözleşmesi tüm kötülüklerin anası mı? 04 Ağustos 2020 | 444 Okunma Namazda gözü olmayanın ezanda kulağı olmaz! 02 Ağustos 2020 | 269 Okunma İçimizdekilere ne oluyor?! 28 Temmuz 2020 | 175 Okunma Ayasofya açılınca dâvâ bitti mi? 26 Temmuz 2020 | 351 Okunma FETÖ, İslam düşmanlığına bahane olmasın! 21 Temmuz 2020 | 2.549 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar