Yanlış meslek bildirene ceza var!

Ülkemizin önemli sorunların birisi olan kayıtdışılıkla mücadele amacıyla çalışanlarının meslek kodunun bildirilmesi uygulaması getirildi. Esasen kişinin yaptığı işle SGK’na...

Ülkemizin önemli sorunların birisi olan kayıtdışılıkla mücadele amacıyla çalışanlarının meslek kodunun bildirilmesi uygulaması getirildi. Esasen kişinin yaptığı işle SGK’na bildirilen ücretlerin uygun olup olmadığı da buradan kontrol edilebilecek. Ve örneğin genel müdürü veya üst düzey yöneticileri asgari ücretten bildirenler bu şekilde tespit edilerek inceleme alınacak. 

Buna göre, 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’nun uygulanmasına yönelik hazırlanan İşveren Uygulama Tebliği 2012/Eylül döneminde yayınlanarak yürürlüğe girmiştir. 

İşveren Uygulama Tebliği hükümleri doğrultusunda e-bildirge sisteminde değişiklik yapılmış ve aylık prim ve hizmet belgelerine meslek kodları ve meslek unvanları eklenmiştir. 

Diğer bir deyişle SGK, Kasım/2012 dönemine ilişkin düzenlenen aylık p

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Dijital hizmet vergisini kimler ödeyecek? 29 Mayıs 2020 | 40 Okunma Kısa çalışma ödeneği üç ay uzayacak mı? 26 Mayıs 2020 | 218 Okunma Koronavirüsü nasıl önlemeliyiz? 22 Mayıs 2020 | 23 Okunma SGK primlerini kimler iade alabilir? 19 Mayıs 2020 | 1.724 Okunma SGK emekli aylığınızı ödüyor mu? 15 Mayıs 2020 | 106 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar