Vefat eden sigortalının eş ve çocuklarına aylık bağlanmasında şartlar

Star Gazetesi Yazarı Resul Kurt'un bugünkü (20.09.2022)''Vefat eden sigortalının eş ve çocuklarına aylık bağlanmasında şartlar'' başlıklı yazısı.

Sosyal güvenlikte belki de en önemli haklardan birisi sigortalının vefat etmesi üzerine geride kalan eşine, çocuklarına ve bazı durumlarda anne-babasına halk arasında dul-yetim aylığı olarak bilinen ölüm aylığı bağlanmasıdır. Öyle ki dul eş ve çocukların sigortalının vefatı sonrasında çoğu zaman tek gelirinin de bu ölüm aylığı olduğu söylenebilir.

Ancak sigortalının vefatında eş ve çocuklara aylık bağlanması için bazı şartlar aranmakta olup, bu nedenle vefat eden her sigortalının dul ve yetimine aylık bağlanmamaktadır.

Ayrıca, kendi nam ve hesabına (5510 sayılı Kanunun 4/(b) bendi) çalışan sigortalıların hak sahiplerine ölüm aylığı bağlanabilmesi için ölen sigortalıların genel sağlık sigortası primi dâhil, prim ve prime ilişkin her türlü borçlarının ödenmiş olması şarttır.

Vefat eden sigortalının eşine aylık bağlanması için, ölüm tarihinde sigortalının eşi ile Medeni Kanuna göre kurulmuş yasal evlilik bağı bulunması şarttır.

Sosyal güvenlik

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Çalışma belgesi vermeyen işverene ceza var 23 Eylül 2022 | 110 Okunma Vefat eden sigortalının eş ve çocuklarına aylık bağlanmasında şartlar 20 Eylül 2022 | 513 Okunma EYT geliyor, prim günü görünmeyenler ne yapsın? 16 Eylül 2022 | 286 Okunma Sahipsiz köpekler sokakta mı yaşasın? 13 Eylül 2022 | 98 Okunma EYT'de çözüm ne zaman? 09 Eylül 2022 | 172 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar