Vefat eden sigortalının eş ve çocuklarına aylık bağlanmasında şartlar

Star Gazetesi Yazarı Resul Kurt'un bugünkü (20.09.2022)''Vefat eden sigortalının eş ve çocuklarına aylık bağlanmasında şartlar'' başlıklı yazısı.

Sosyal güvenlikte belki de en önemli haklardan birisi sigortalının vefat etmesi üzerine geride kalan eşine, çocuklarına ve bazı durumlarda anne-babasına halk arasında dul-yetim aylığı olarak bilinen ölüm aylığı bağlanmasıdır. Öyle ki dul eş ve çocukların sigortalının vefatı sonrasında çoğu zaman tek gelirinin de bu ölüm aylığı olduğu söylenebilir.

Ancak sigortalının vefatında eş ve çocuklara aylık bağlanması için bazı şartlar aranmakta olup, bu nedenle vefat eden her sigortalının dul ve yetimine aylık bağlanmamaktadır.

Ayrıca, kendi nam ve hesabına (5510 sayılı Kanunun 4/(b) bendi) çalışan sigortalıların hak sahiplerine ölüm aylığı bağlanabilmesi için ölen sigortalıların genel sağlık sigortası primi dâhil, prim ve prime ilişkin her türlü borçlarının ödenmiş olması şarttır.

Vefat eden sigortalının eşine aylık bağlanması için, ölüm tarihinde sigortalının eşi ile Medeni Kanuna göre kurulmuş yasal evlilik bağı bulunması şarttır.

Sosyal güvenlik

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
EYT'de beklenen müjde geldi 31 Ocak 2023 | 526 Okunma SGK borçlanmalarında vergi avantajı var mı? 27 Ocak 2023 | 477 Okunma Yeni yılda SGK'lıların cenaze ödeneği 20 Ocak 2023 | 52 Okunma Yeni yılda SGK emzirme ödeneği ne kadar oldu? 17 Ocak 2023 | 74 Okunma Memur ve emekliye zam, kıdem tazminatı tavanına artış 13 Ocak 2023 | 669 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar