Stajyer Öğrencilerin iş kazalarının bildirimi nasıl yapılacak?

İşletmelerde beceri eğitimi kapsamında staj yapan çok sayıda öğrenci bulunmamaktadır. Staj döneminde öğrencilerin sigorta primi okulları tarafından ve asgari ücretin net tutarının yüzde otuzundan az olmamak...

İşletmelerde beceri eğitimi kapsamında staj yapan çok sayıda öğrenci bulunmamaktadır. Staj döneminde öğrencilerin sigorta primi okulları tarafından ve asgari ücretin net tutarının yüzde otuzundan az olmamak üzere ücreti de işyeri tarafından ödenmektedir. İş Sağlığı ve Güvenliği yönünden stajyerlere de eğitim verilmesi gerekir.

5510 Sayılı Kanuna göre, ''meslek liselerinde okumakta iken veya yükseköğrenimleri sırasında staja tabi tutulan öğrenciler'' hakkında sadece iş kazası ve meslek hastalığı sigorta primleri ödenmektedir.

5510 Sayılı Kanuna göre stajyer öğrenciler için prim ödeme yükümlüsü, meslek liselerinde okumakta iken staja tabi tutulanlar için okulları; yükseköğrenimleri sırasında staja tabi tutulan öğrenciler için yükseköğrenim kurumlarıdır.

Bu anlamda stajyer öğrenciler ile stajın gerçekleştiği işyeri işverenleri arasında sigortalılık ilişkisi SGK nezdinde doğmamaktadır.

Stajyer öğrencilerin maruz kaldığı iş kazalarının bildirimi, kısa vadeli si

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
İş güvenliği uzmanlarının görevleri 18 Haziran 2021 | 105 Okunma SGK yapılandırmasına başvuru nasıl yapılacak? 15 Haziran 2021 | 199 Okunma Stajyer Öğrencilerin iş kazalarının bildirimi nasıl yapılacak? 11 Haziran 2021 | 83 Okunma Staj sigortası 08 Haziran 2021 | 173 Okunma İş kazasının SGKya bildirimi 04 Haziran 2021 | 154 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar