SGK hizmet belgesinde bu harflere dikkat!

Star Gazetesi Yazarı Resul Kurt'un bugünkü (21.06.2022)''SGK hizmet belgesinde bu harflere dikkat!'' başlıklı yazısı.

SGK sigortalılarının emeklilik için belli bir prim gün sayısını, yaş şartını yerine getirmeleri gerekmektedir. Bazen sigortalıların çeşitli nedenlerle prim gün sayılarının iptali ve emeklilikte de dikkate alınmaması ile karşılaşılabilmektedir.

Esasen fiilen çalışılması durumunda prim gün sayılarının emeklilikte dikkate alınması gerekmekle birlikte, bazen fiili çalışma olmamasına rağmen sahte sigortalılık gibi durumlarda sigorta prim günleri iptal edilebilmektedir.

e-devletten alınan SGK Hizmet Belgesinde Ş - K - S gibi harfler yer alabiliyor.

Bu harflerin olması esasen çalışanlar için alarm verilmesi gerektiği anlamına geliyor.

SGK, sahte sigortalı olarak adlandırılan ve çalışmadan sigortalı gösterilenlerin bildirimini engellemek için sahte, şüpheli ve kontrollü olarak tanımlanan kodlar kullanmaya başladı.

SGK uygulamasında S (sahte işyeri), Ş (şüpheli işyeri) ve K (kontrollü işyeri) harfleri ile kodlanıyor. Eğer e-devletten veya SGK Hizm

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
İyilikte Beyazay 28 Haziran 2022 | 22 Okunma Ak Parti Sosyal Politikalarında 20. Yıl 24 Haziran 2022 | 85 Okunma SGK hizmet belgesinde bu harflere dikkat! 21 Haziran 2022 | 575 Okunma Çalışma Süresinin Biyometrrik Verilerle Takibi Mümkün Mü? 17 Haziran 2022 | 59 Okunma Asgari ücret, memur ve emekli zammı 14 Haziran 2022 | 1.027 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar