Savunma almadan fesih yapmayın!

İşçi ve işveren arasında zaman zaman yaşanan sorunların bir kısmının işçinin çeşitli hata ve yanlışlarından kaynaklandığı görülmektedir. Savunma, işyerinde...

İşçi ve işveren arasında zaman zaman yaşanan sorunların bir kısmının işçinin çeşitli hata ve yanlışlarından kaynaklandığı görülmektedir.

Savunma, işyerinde çalışandan kaynaklanan bir olumsuzluğun, çalışan tarafından açıklanmasına imkan sağlanmasıdır. En temelde adil yargılanma hakkının bir yansımasıdır.

İşçinin iş sözleşmesinin feshedilebilmesi işçinin yetersizliğinden veya davranışlarından ya da işletmenin, işyerinin veya işin gereklerinden kaynaklanan geçerli bir sebebe dayanmak zorundadır.

İş Kanunu’na göre işçinin davranışı veya verimi ile ilgili nedenlerle hizmet sözleşmesinin feshinden önce, hakkındaki iddialara karşı savunmasının alınması önkoşuludur.Ancak, işletme veya işin gereklerine dayanan fesihlerde savunma alma zorunluluğu bulunmamaktadır.

Başka bir ifadeyle, iş sözleşmesi işçinin davranışı/verimiyle i

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Koronavirüs sürecinde uzaktan çalışma 18 Eylül 2020 | 43 Okunma İhbar süresine uymayan işçinin yeni işvereni de sorumludur 15 Eylül 2020 | 137 Okunma Bu sese kulak verelim! 11 Eylül 2020 | 65 Okunma Kadınlar için emeklilik şartları 08 Eylül 2020 | 1.868 Okunma Emekli aylığı bağlanma şartları 04 Eylül 2020 | 169 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar