Savunma almadan fesih yapmayın!

İşçi ve işveren arasında zaman zaman yaşanan sorunların bir kısmının işçinin çeşitli hata ve yanlışlarından kaynaklandığı görülmektedir. Savunma, işyerinde...

İşçi ve işveren arasında zaman zaman yaşanan sorunların bir kısmının işçinin çeşitli hata ve yanlışlarından kaynaklandığı görülmektedir.

Savunma, işyerinde çalışandan kaynaklanan bir olumsuzluğun, çalışan tarafından açıklanmasına imkan sağlanmasıdır. En temelde adil yargılanma hakkının bir yansımasıdır.

İşçinin iş sözleşmesinin feshedilebilmesi işçinin yetersizliğinden veya davranışlarından ya da işletmenin, işyerinin veya işin gereklerinden kaynaklanan geçerli bir sebebe dayanmak zorundadır.

İş Kanunu’na göre işçinin davranışı veya verimi ile ilgili nedenlerle hizmet sözleşmesinin feshinden önce, hakkındaki iddialara karşı savunmasının alınması önkoşuludur.Ancak, işletme veya işin gereklerine dayanan fesihlerde savunma alma zorunluluğu bulunmamaktadır.

Başka bir ifadeyle, iş sözleşmesi işçinin davranışı/verimiyle i

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
“Ben yapamadım mobbinge uğramaktan” 14 Kasım 2019 | 2.302 Okunma İnsan kaynaklarında dijital belge dönemi 12 Kasım 2019 | 2.242 Okunma Özlük dosyası kaç yıl saklanmalı 07 Kasım 2019 | 91 Okunma Savunma almadan fesih yapmayın! 05 Kasım 2019 | 82 Okunma Dijital Hizmet, Değerli Konut ve Konaklama Vergisi 31 Ekim 2019 | 34 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar