Resmi tatil çalışmasında ilave ücret ödenecek mi?

Ulusal Bayram ve Genel Tatillerde bir çalışma karşılığı olmaksızın işçinin ücreti tam olarak ödenir.Ancak bazı işyerlerinde ve mesleklerde Ulusal Bayram ve Genel Tatillerde ...

Ulusal Bayram ve Genel Tatillerde bir çalışma karşılığı olmaksızın işçinin ücreti tam olarak ödenir.

Ancak bazı işyerlerinde ve mesleklerde Ulusal Bayram ve Genel Tatillerde çalışılabilmektedir.

2429 sayılı Ulusal Bayram ve Genel Tatiller Hakkında Kanunun 2. maddesinde resmi ve dini bayram günleriyle yılbaşı günü, 1 Mayıs günü ve 15 Temmuz gününün genel tatil günleri olduğu hüküm altına alınmıştır.

Buna göre genel tatil günleri, 1 Ocak, 23 Nisan, 1 Mayıs, 19 Mayıs, 15 Temmuz ve 30 Ağustos günleri ile Arife günü saat 13.00'da başlanan üç buçuk günlük Ramazan Bayramı ve Arife günü saat 13.00'de başlayan dört buçuk günlük Kurban Bayramı günlerinden oluşur.

Ulusal bayram günü ise, 28 Ekim saat 13.00'ten itibaren başlayan 29 Ekim günü de devam eden bir buçuk gündür.

4857 sayılı İş Kanunu'nun 47. maddesine göre ''Bu Kanun kapsamına giren işyerlerinde çalışan işçilere, kanunlarda ulusal bayram ve genel tatil günü olarak kabul edilen günler

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
SGK borçlanmalarında vergi avantajı var mı? 27 Ocak 2023 | 55 Okunma Yeni yılda SGK'lıların cenaze ödeneği 20 Ocak 2023 | 50 Okunma Yeni yılda SGK emzirme ödeneği ne kadar oldu? 17 Ocak 2023 | 72 Okunma Memur ve emekliye zam, kıdem tazminatı tavanına artış 13 Ocak 2023 | 664 Okunma İşsizlik ödeneği ne kadar arttı 10 Ocak 2023 | 49 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar