Kıdem tazminatı tavan tutarı ne kadar arttı?

Kıdem Tazminatı, işçinin en az bir yıl çalıştıktan sonra, kıdem tazminatı ödenmesi gereken şatlardan birisine göre o işyerinden ayrılması halinde işçiye veya işçinin...

Kıdem Tazminatı, işçinin en az bir yıl çalıştıktan sonra, kıdem tazminatı ödenmesi gereken şatlardan birisine göre o işyerinden ayrılması halinde işçiye veya işçinin ölümü halinde varislerine yapılan zorunlu bir ödemedir.

1475 Sayılı İş Kanunu'nda, İşçinin işe başladığı tarihten itibaren iş sözleşmesinin devamı süresince her geçen tam yıl için, işverenin işçiye 30 günlük giydirilmiş brüt ücreti üzerinden kıdem tazminatı ödenmesi gerekir. Bir yıldan artan sürelerde de aynı oran üzerinden ödeme yapılır. Burada çalışanlara her bir yıl için ödenecek olan 30 günlük ücret giydirilmiş ücrettir. Kıdem tazminatı ile ilgili 30 günlük süre iş sözleşmeleri veya toplu iş sözleşmeleri ile işçi lehine değiştirilebilir.

Kıdem tazminatına esas alınacak olan ücretin tespitinde İş Kanunu'nun 32. Maddesinde sözü edilen asıl ücrete ek olarak işçiye sağlanan para ve para ile ölçülmesi mümkün sözleşmeden ve kanundan doğan menfaatler de göz önünde bulundurulur.

1475 say

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Yıllık izinde nelere dikkat edilmeli ? 24 Mayıs 2022 | 244 Okunma Engelliler Haftası'nın ardından 20 Mayıs 2022 | 64 Okunma Çağrı üzerine çalışma 17 Mayıs 2022 | 77 Okunma SSK Emekli aylığı nasıl hesaplanır? 13 Mayıs 2022 | 248 Okunma SSK emekli aylığı bağlanmasında işe giriş tarihinin önemi? 10 Mayıs 2022 | 424 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar