İş Güvencesi'nde geçerli sebep

İşçi ve işveren iş sözleşmesini İş Kanunu'nda belirtilen yasal hükümler çerçevesinde her zaman feshedebilir.4857 sayılı İş Kanunu'nun 18. Maddesine göre, otuz veya daha fazla işçi...

İşçi ve işveren iş sözleşmesini İş Kanunu'nda belirtilen yasal hükümler çerçevesinde her zaman feshedebilir.

4857 sayılı İş Kanunu'nun 18. Maddesine göre, otuz veya daha fazla işçi çalıştıran işyerlerinde en az altı aylık kıdemi olan işçinin belirsiz süreli iş sözleşmesini fesheden işveren, işçinin yeterliliğinden veya davranışlarından ya da işletmenin, işyerinin veya işin gereklerinden kaynaklanan geçerli bir sebebe dayanmak zorundadır.

Yer altı işlerinde çalışan işçiler, 6552 sayılı Kanunla yapılan düzenleme ile kıdem şartı aranmaksızın iş güvencesi kapsamındadır.

İş güvencesine ilişkin hükümlerle (iş güvencesine ilişkin) koruyucu hükümler kapsama giren işçiler açısından işverenlerin keyfi ve geçersiz nedenlerle fesihlerine bir sınırlandırma getirilmiştir.

İş güvencesinin en önemli esaslardan birisi de, feshin geçerli bir sebebe dayandırılması

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
İş Güvencesi'nde geçerli sebep 08 Ekim 2021 | 27 Okunma İşyerlerinde Acil Durum Planı Hazırlanması 05 Ekim 2021 | 53 Okunma Kimler malulen emekli olabilir? 01 Ekim 2021 | 143 Okunma Aşı olmayan işten çıkartılabilir mi? 28 Eylül 2021 | 155 Okunma Kıdem tazminatı hesaplanmasında hangi ödemeler dikkate alınır? 24 Eylül 2021 | 356 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar