Haklı nedenle ayrılan işçi tazminatını alır

Türkiye’de 17 Nisan tarihinden itibaren fesih yasağı çerçevesinde işverenler belli durumlar haricinde işçilerini işten çıkartamamaktadır. Diğer bir deyişle işçinin ahlak ve iyiniyet kurallarına...

Türkiye’de 17 Nisan tarihinden itibaren fesih yasağı çerçevesinde işverenler belli durumlar haricinde işçilerini işten çıkartamamaktadır.

Diğer bir deyişle işçinin ahlak ve iyiniyet kurallarına aykırı davranışları, belirli süreli iş sözleşmelerinin sona ermesi, işyerinin kapanması ve işin sona ermesi durumlarında işveren tarafından işçinin iş sözleşmesi sona erdirilebiliyor.

Ancak işçinin iş sözleşmesini feshetmesinde bir sınırlandırma ve fesih yasağı bulunmuyor.

Normal şartlarda işçinin istifa etmesi durumunda kıdem tazminatı ödenmiyor ama İş Kanunu 24. Maddesine göre işçinin haklı nedenle derhal fesih yapması durumunda işçi kıdem tazminatına hak kazanmaktadır. İşçinin haklı nedenle iş sözleşmesini feshetmesi durumunda ise ihbar tazminatı ödenmez.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
GSS borcu olanlar dikkat! 27 Kasım 2020 | 296 Okunma Deneme süresinde fesih yasağı var mı? 24 Kasım 2020 | 97 Okunma Bağ-Kur borçları torba kanunla siliniyor 20 Kasım 2020 | 480 Okunma Gurbetçinin emekliliğinde püf noktaları 17 Kasım 2020 | 249 Okunma Kıdem tazminatında püf noktaları 13 Kasım 2020 | 229 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar