Emekli olamayan SGK'lıya toptan prim ödemesi

Star Gazetesi Yazarı Resul Kurt'un bugünkü (04.10.2022)''Emekli olamayan SGK'lıya toptan prim ödemesi'' başlıklı yazısı.

Birçok sigortalının zaman zaman sorduğu bir konu, prim ödemesi. SGK primini ödemiş olanların ileri yaşa gelmeleri ve çalışma hayatına son vermelerinden dolayı prim günlerini tamamlama ve emeklilik imkânlarının kalmaması nedeniyle primlerini iade alma yolu aranmaktadır. Buna toptan ödeme denilmektedir.

Emeklilik için yaş şartını doldurduğu halde sigortalının prim ödeme gün sayısı toplamının emekli maaşı bağlanması için yeterli olmaması halinde geçerlidir. Bu durumda sigortalının emekli olma ihtimali olmadığından sigortalı adına yatırılan malullük yaşlılık ve ölüm sigortası priminin tamamı (bildirilen SPEK tutarının %20 si) sigortalıya talebi halinde toptan ödeme olarak verilir.

Türk Sosyal Güvenlik Sistemi'nde gerek Türk vatandaşları gerekse de yabancı sigortalılar için istedikleri zaman primlerini alabileceğine ilişkin prim iadesi uygulaması bulunmamaktadır.

SGK primlerinin toptan ödemesi sınırlı durumlarda ve emekli olma şartlarını sağlayamama veya ba

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Asgari ücrette hangi rakamlar konuşuluyor? 02 Aralık 2022 | 226 Okunma Maden şehitlerinin dul-yetimlerine şartsız ölüm aylığı 29 Kasım 2022 | 76 Okunma 'EYT'lilerin eksik günleri borçlanmasında son fırsat 25 Kasım 2022 | 321 Okunma Beş soruda “EYT” 18 Kasım 2022 | 757 Okunma "Elektrik yardımından vergi alınmayacak" 11 Kasım 2022 | 54 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar