Beş puan teşvikinde değişiklik var!

2008 yılında sosyal güvenlik reformu ile getirilen önemli düzenlemelerden birisi de, halk arasında bilinen adıyla beş puan teşviki idi. 5510 Sayılı Kanunun 81'inci maddesinin ''ı'' bendine göre malullük, yaşlılık...

2008 yılında sosyal güvenlik reformu ile getirilen önemli düzenlemelerden birisi de, halk arasında bilinen adıyla beş puan teşviki idi. 5510 Sayılı Kanunun 81'inci maddesinin ''ı'' bendine göre malullük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primlerinin işveren hissesinin beş puanlık kısmına isabet eden tutarın Hazine ve Maliye Bakanlığınca karşılanabilmesi için işverenlerin Kuruma yasal ödeme süresi geçmiş sigorta primi, işsizlik sigortası primi, idari para cezası ve bunlara ilişkin gecikme cezası ve gecikme zammı borcu bulunmama şartı getirilmişti.

Yapılan bu düzenleme ile hem işverenlerin prim ödeme alışkanlıkları sağlanmış ve teşvik edilmiş, hem de işverenlere rekabet etme ve maliyet avantajı sağlanmıştır.

Gerçekten her zaman uzmanlarca tüm kamu kurumlarına örnek gösterilen bu düzenleme bir yandan SGK'nın prim tahsilat kabiliyetini artırmış, öte yandan da işverenler yönünden istihdam maliyetlerini düşürdüğünden kayıtlı istihdam teşvik edilmiştir.

Ancak bu doğru uygulama

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Kıdem tazminatı hesaplanmasında hangi ödemeler dikkate alınır? 24 Eylül 2021 | 353 Okunma Daha Adil Bir Dünya Mümkün 21 Eylül 2021 | 58 Okunma Beş puanlık teşvikte borç sorgulamasına kısa erteleme 17 Eylül 2021 | 71 Okunma İş kanununda kötüniyet tazminatı 14 Eylül 2021 | 95 Okunma İşçinin haklı nedenle feshi 10 Eylül 2021 | 142 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar