Belirli süreli sözleşme ile çalışan işçi kıdem tazminatı alır mı?

İş sözleşmelerinin belirsiz süreli olması asıl, belirli süreli olması istisnadır. Kanunda belirli süreli işlerle, belirli bir işin tamamlanması veya belli bir olgunun ortaya çıkması gibi objektif...

İş sözleşmelerinin belirsiz süreli olması asıl, belirli süreli olması istisnadır. Kanunda belirli süreli işlerle, belirli bir işin tamamlanması veya belli bir olgunun ortaya çıkması gibi objektif şartlara bağlı olarak belirli süreli iş sözleşmesi yapılabilecektir.

Belirli süreli sözleşmelerin kurulması için esas olan objektif bir nedenin varlığıdır. Objektif neden; belirli süreli işlerde veya belli bir işin tamamlanması veya belirli bir olgunun ortaya çıkmasıdır. Sadece bir projeye bağlı olarak (projenin süresi, niteliği de önem arz etmektedir) yukarıdaki şartları da sağlamak suretiyle, belirli süreli iş sözleşmesi düzenlenebilmektedir. Ancak ardı sıra gelen projelerde belirli süreli iş sözleşmesi yapılıyorsa bu durumda sözleşme belirsiz olarak değerlendirilebilmektedir.

Belirli süreli iş sözleşmesi, esaslı bir neden olmadıkça, birden fazla üst üste (zincirleme) yapılamaz. Aksi halde iş sözleşmesi başlangıçtan itibaren belirsiz süreli kabul edilir.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Haklı nedenle ayrılan işçi tazminatını alır 27 Ekim 2020 | 70 Okunma Vergi barışı, matrah artırımı ve kasa affı 23 Ekim 2020 | 188 Okunma Torba kanunla teşvik, vergi-SGK affı ve ekonomiye ince ayar geliyor 20 Ekim 2020 | 775 Okunma SGK ve Vergi Barışı ekonomiye nefes aldırır mı? 16 Ekim 2020 | 433 Okunma Belirli süreli sözleşme ile çalışan işçi kıdem tazminatı alır mı? 14 Ekim 2020 | 83 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar