ÇOK OKUNAN YAZARLAR

Kanser hastalarına kolay emeklilik

SGK uygulamasında, sigortalıların sağlık durumunun çalışmaya uygun olmaması halinde uğrayacağı gelir kayıplarının telafisi amacıyla malulen emeklilik hakkı verilmiştir .

Resul Kurt
Resul Kurt Star Gazetesi
13 Eylül 2018 | 2.6 K

SGK uygulamasında, sigortalıların sağlık durumunun çalışmaya uygun olmaması halinde uğrayacağı gelir kayıplarının telafisi amacıyla malulen emeklilik hakkı verilmiştir. Yani, ilk defa sigortalı olduğu tarihten sonra sonra çeşitli nedenlerle meslekte kazanma gücünün en az yüzde 60'ını kaybetmeleri halinde gerekli prim günü ve sigortalılık süresi şartlarını sağlamaları halinde malulen emekli olabilmeleri mümkün bulunmaktadır.

Sigortalının veya işverenin talebi üzerine Resmi veya Üniversite Hastaneleri tarafından düzenlenen sağlık kurulu raporu ile dayanağı tıbbî belgelerin incelenmesi sonucu, çalışma gücünün veya iş kazası veya meslek hastalığı sonucu meslekte kazanma gücünün en az yüzde 60'ını kaybettiği SGK Sağlık Kurulunca tespit edilen sigortalı, malûl sayılır. Bunların en az 10 yıl sigortalılık süresi varsa ve ödenen priml

Devamını Oku
Diğer Yazıları
DAHA FAZLA SONUÇ GÖSTER