ÇOK OKUNAN YAZARLAR

Mali tatil, SGK işlemlerini nasıl etkileyecek?

Mali meslek mensupları (serbest muhasebeciler veya mali müşavirler) ve benzeri işlerde çalışanlar, periyodik kamu yükümlülükleri nedeniyle yılın tüm zamanlarında çalışmaktadırlar .

Resul Kurt
Resul Kurt Star Gazetesi
13 Temmuz 2018 | 36

Mali meslek mensupları (serbest muhasebeciler veya mali müşavirler) ve benzeri işlerde çalışanlar, periyodik kamu yükümlülükleri nedeniyle yılın tüm zamanlarında çalışmaktadırlar. Dolayısıyla dinlenme ihtiyacından mahrum kalmamaları için mali tatil uygulaması yapılmaktadır.

2007 yılından itibaren uygulanan mali tatil, her yılın 1 Temmuz ile 20 Temmuz tarihleri arasındadır. Bu süre içerisinde kamu yükümlülükleri ertelenmektedir. Esas olarak mali tatil her yıl 1-20 Temmuz tarihleri arasında ilan edilse de haziran ayının son gününün tatil günü olması halinde, malî tatil, temmuz ayının ilk iş gününü takip eden günden başlamaktadır.
30 Haziran 2018 tarihi Cumartesi gününe rastladığından, 2018 yılı için mali tatil 3 Temmuz günü başlamış ve 20 Temmuz günü de sona erecektir. Mali tatil uygulamasında kural;

- Son günü, 1 Temmuz-20 Temmuz arasına rastlayan yükümlülüklerin yerine getirilmesi için son tarih 27 Temmuz 2018 Cuma günü,

- Son günü, 21-25 Temmuz arasında rastlayan yükümlülüklerin yerine getirilmesi için son tarih 25 Temmuz 2018 Çarşamba gününün olmasıdır.

***

Devamını Oku
Diğer Yazıları
DAHA FAZLA SONUÇ GÖSTER