YENİDEN ASYA AÇILIMI

Dışişleri Bakanımız Mevlût Çavuşoğlu, Ankara’da yapılan 11. Büyükelçiler Konferansında “Yeniden Asya Açılımı” diye tutacağımız yeni bir tarz ve yoldan bahsetti. Dikkat...

Dışişleri Bakanımız Mevlût Çavuşoğlu, Ankara’da yapılan 11. Büyükelçiler Konferansında “Yeniden Asya Açılımı” diye tutacağımız yeni bir tarz ve yoldan bahsetti. Dikkat çekici olan bu kavram, muhakkak ki Sn. Bakanın ayaküstü aklına gelmiş olup da telaffuz ettiği bir düşünce değildir.
Türkiye’nin Dışişleri Bakanı, şunu diyor:
-Asya’nın farklılıklarını gözeten, ancak bölgeye bütüncül bakabilen yeni bir politika güdeceğiz. Bakanı, bunu söylerken kararımızın birtakım Batılı devletler tarafından çarpıtılma ve kasten anlamama durumlarına da temas ediyor:
-Yeniden Asya Açılımını işiten bazı Batılılar, bize gelerek “Türkiye, eksen kayması mı yaşıyor?” diyeceklerdir. Biz de onlara diyeceğiz ki: “Asya’ya siz gidince ekseniniz kaymıyor da biz gidince eksenimiz niçin kaysın? Türkiye, eksenin tâ kendisidir!”
Avrupa ve bütünüyle Batı, Türkiye’nin hayran gözlerle kendisine bakmasını istemektedir. Başka tarafa dönmesine, bir başkasıyla iş birliğine razı değiller. Mandacı ve vesayetçi zihniyetten kurtulamadılar. Eşit devlet anlayışını kabule yanaşmıyorlar.
Batı dünyasının Türkiye’den azad kabul etmez köle bağlılığını beklemesi abes ve gülünçtür. Biz müstakil ve hür bir devletiz. Herkesle alışveriş içinde olabiliriz. Memleketimiz, Asya ve Avrupa kıtalarını bağlayan Köprü Ülkedir. Bu hakikat, Boğaz köprüleri ve Avrasya Tüneliyle daha bir rahat görünür oldu.
YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Devleti feda edemeyiz!.. 21 Ağustos 2019 | 10 Okunma KIRAN KIRANA MÜCADELE 20 Ağustos 2019 | 137 Okunma Stratejik ortak oyalaması!.. 19 Ağustos 2019 | 120 Okunma Oyalama taktiğine dikkat! 09 Ağustos 2019 | 168 Okunma ÇİN’DEKİ FİLİSTİN!.. 08 Ağustos 2019 | 88 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar