Trump, Obama'yı keşfetti!

Donald Trump’ın Osaka’da yapılan G20 zirvesinde Türkiye ile alakalı olarak söylediklerinin özü şöyledir:

-Türkiye, Obama zamanında bizden Patriot füzeleri satın almak istedi fakat satmadılar. O da gidip başka yerden aldı. Bu gerilimde Erdoğan’ın suçu yok. O’na adaletsiz davranıldığını düşünüyorum.
Sn. Trump, bu konuşmayı hem basına ve hem de ikili görüşmede Sn. Erdoğan’a yapmıştır. Ne var ki bu cümleler, Başkan Trump ve Amerikan yöneticilerinin bir-iki yıldan düne kadar yaptıkları konuşmalarla çelişmektedir.
Trump ve adamları, Rusya’dan S-400 füzeleri almamamızı, ısrarımız hâlinde F-35 uçaklarının da verilmeyeceğini söylüyor, aksinin yapılması hâlinde ambargoya maruz kalacağımızı ima ediyorlardı. Bu ima da piyasaları tedirgin ederek dövizi yükseltiyordu.
Bizim taraftaysa Cumhurbaşkanı ve ilgili Bakanlar, S-400’lerin savunma füzesi olduğunu ülkemizi müdafaa mecburiyetinin bulunduğunu, stratejik ortağımızın parası mukabili bile Patriot satmaması yüzünden bu yola gittiğimizi, F-35’in bu işe karıştırılmasının yanlış olduğunu, bizim bu uçaklar için bugüne kadar 1.4 milyar dolar ödediğimizi, Patriot üretim projesinde müşteri değil üretici ortak olduğumuzu mükerreren tekrarlıyorlardı.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
ŞAHLANIŞ 16 Eylül 2019 | 103 Okunma DARBELER TARİHİ 13 Eylül 2019 | 116 Okunma KİM KİMİ GÖREVDEN ALDI? 12 Eylül 2019 | 187 Okunma DİYARBAKIRLI KAHRAMAN ANALARA DESTEK!.. 11 Eylül 2019 | 31 Okunma Aldanmadık! 10 Eylül 2019 | 88 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar