Tabelada Arapça düşmanlığı, kimin işgüzarlığı?

1980 ortalarında ANAP iktidarı dönemiydi. O güne kadar ülkemize gelen turist sayısı çok düşüktü. Batılı turistler az, Arap turistler ise neredeyse yoktu.

Arap turistlerin, Yunanistan, Fransa ve İspanya gibi memleketlere gidip bize gelmemelerini kardeşliğe de Müslümanlığa da sığdıramayarak ayıplıyorduk.
Nihayet Başbakan Turgut Özal’ın Orta Doğu’yla kurduğu sevgi köprüleri sebebiyle Arap turistler, akın akın gelmeye başladılar. Ruslarla bavul ticareti ve Arapların turistik ziyaretleri aynı vakitlere denk düştü. Esnafın yüzü gülüyor, turizm adlı sektör fark ediliyor, otel, yatak, garson, yemek gibi kavramlar mânâsını buluyordu.
Araplar, ailece ve kalabalık geliyor ve Batılı turistler gibi günü iki tostla geçirmeyip avuç avuç para harcıyorlardı…
O günlerde esnaf, Laleli gibi semtlerde daha çok turist çekmek için karton kâğıtlara yazılar yazıp dükkânların önüne asmaya başladılar. Bunu gören aklıevvel bazı gazeteler, vahim bir cinayeti haber yaparcasına yaygaralı manşetler attılar. Söylenen ve söylenmeyen şuydu:
-Laiklik gitmiş, harf inkılabı bitmiş, gericilik gelmiş, pis Araplar her tarafı istila etmişti.
YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
“SULTAN HAMÎD SİYÂSETİ” 22 Ekim 2019 | 174 Okunma HEM SAHADA, HEM MASADA KAZANDIK!.. 21 Ekim 2019 | 119 Okunma DUA 18 Ekim 2019 | 73 Okunma Korkak ve zalim 17 Ekim 2019 | 76 Okunma BİR DEFA DAHA HİLALLE SALİP MÜCADELESİ 16 Ekim 2019 | 60 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar