SOYLU’NUN AÇIKLAMASI

İstanbul’daki bir kısım iş yerlerinden Arapça tabelaların indirilmesi üzerine geçen cuma günü burada konuya dair bir makale kaleme aldık.Makalede Arap turistler, bazılarının Araplara bakışı, Arap...

İstanbul’daki bir kısım iş yerlerinden Arapça tabelaların indirilmesi üzerine geçen cuma günü burada konuya dair bir makale kaleme aldık.
Makalede Arap turistler, bazılarının Araplara bakışı, Arap turistlerin turizm ve ticaretimizdeki yerleri, Suriyeli mülteciler ve onların sınıflandırılması, mülteci iş yerlerindeki tabelalar, ayrıca umumi olarak İngilizce, Fransızca tabelalar ve bunların Türkiye’yi sömürge memleketi görüntüsüne düşürmesi üzerinde durduk ve yabancı dille yazılı tabelaların kahir ekseriyetinin İngilizce olduğu hâlde onlara göre çok az miktarda olan Arapça tabelaların indirilmesinden işe başlamanın anlaşılmazlığını yazdık. Bir bakıma mevzuun 40 yıllık tarihini ve Türkçe, ticaret, sosyal hayat ve kültürümüzdeki yerini tahlil ettik.
Cuma sabahı İçişleri Bakanı Sn. Süleyman Soylu bizi arayarak mevzua dair hayli geniş malumat verdi. Anlattıklarından bu tabelalarla bazı Suriyeli mültecilerin kabulü mümkün olmayan davranışlarını kullanarak gündelik hayatımızda kargaşa çıkarma isteğindeki bir kısım çevrelerin elinde suistimal edilecek malzeme bırakmamak için bu yola gidildiği anlaşılıyordu.
Süleyman Soylu, tâ DYP İstanbul İl Başkanlığından bu yana rahat 25 yıldır tanıdığımız bir siyaset ve bugün de gayet başarılı bir devlet adamıdır. Dile getirdiği uzun malumatı okuyucularımızla paylaşmak için bu dediklerini yazılı olarak göndermelerini istedim. Bunun üzerine Göç İdaresi Genel Müdürlüğü’nden bir “bilgi notu” geldi.
Dediğimiz gibi; bu açıklamada en dikkat çeken taraf, toplumu birbirine düşürecek, yabancı düşmanı kötü niyetli ve kinli kimselere fırsat vermeme azminin olmasıdır.
Bu çalışmada idari olarak şu eksikliği görüyoruz. Böylesine önemli bir iş yapılırken bir basın toplantısıyla kamuoyu aydınlatılmalıydı. Ayrıca bilgi notunda Arapça dışındaki tabelalara ne yapılacağına dair bir haber de yoktur. Şüphesiz ki mes’ele devlet çapındadır.
YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
ŞEHADET OLMASAYDI!.. 11 Ekim 2019 | 119 Okunma “HASTA ADAM”IN TORUNLARI!.. 10 Ekim 2019 | 135 Okunma BU MES’ELE, MUHALEFETİN DE DÂVÂSIDIR! 09 Ekim 2019 | 1.518 Okunma DİPLOMATİK ZAFER! 08 Ekim 2019 | 2.170 Okunma AFRİKA’NIN SESİNİ DUYMAK!.. 07 Ekim 2019 | 73 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar