KARANLIKTA KALMIŞ AYDINLAR!..

Türkiye’nin en temel mes’elesi, sabah-akşam konuşulan mevzulardan hiçbiri değildir. Türkiye’nin en temel mes’elesi, aydınlarıdır. Bu memleket, yaklaşık olarak iki asırdan bu yana aydınlardan...

Türkiye’nin en temel mes’elesi, sabah-akşam konuşulan mevzulardan hiçbiri değildir. Türkiye’nin en temel mes’elesi, aydınlarıdır. Bu memleket, yaklaşık olarak iki asırdan bu yana aydınlardan çekmektedir.
Aslında onlar “aydın” değil, yarı aydın, çeyrek aydındır. Bir kısım kimselere Tanzimat’tan sonra “münevver”, yirminci asrın ortalarından itibaren “aydın”, yirminci asrın son çeyreğinde “entelektüel”, yirmi birinci asırda yeniden “aydın” dendi. Bu sıfatlar, “havas”, “âlim”, “ârif” karşılığıdır ama hiç alâkası yoktur.
Aydın olmanın ilk şartı fikir namusu sahibi olmak, fikrî istiklale titizlenmek, birlikte yaşadığı cemiyete rehber olmak, kendini milletiyle onun değerlerine adamak; kendini âdeta bir mum gibi yakarak ışık tutmak, yol göstermektir.
Bunlar;
Haysiyet,
Şahsiyet,
YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
İKİ BAYRAM BİR ARADA!.. 16 Temmuz 2020 | 20 Okunma 24 TEMMUZ 2020 14 Temmuz 2020 | 1.748 Okunma Hilal'in Haç'a zaferi!.. 11 Temmuz 2020 | 1.946 Okunma Ayasofya camidir!.. 09 Temmuz 2020 | 1.954 Okunma HOCALI-SREBRENİTSA-URUMÇİ!.. 07 Temmuz 2020 | 72 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar