KARANLIKTA KALMIŞ AYDINLAR!..

Türkiye’nin en temel mes’elesi, sabah-akşam konuşulan mevzulardan hiçbiri değildir. Türkiye’nin en temel mes’elesi, aydınlarıdır. Bu memleket, yaklaşık olarak iki asırdan bu yana aydınlardan...

Türkiye’nin en temel mes’elesi, sabah-akşam konuşulan mevzulardan hiçbiri değildir. Türkiye’nin en temel mes’elesi, aydınlarıdır. Bu memleket, yaklaşık olarak iki asırdan bu yana aydınlardan çekmektedir.
Aslında onlar “aydın” değil, yarı aydın, çeyrek aydındır. Bir kısım kimselere Tanzimat’tan sonra “münevver”, yirminci asrın ortalarından itibaren “aydın”, yirminci asrın son çeyreğinde “entelektüel”, yirmi birinci asırda yeniden “aydın” dendi. Bu sıfatlar, “havas”, “âlim”, “ârif” karşılığıdır ama hiç alâkası yoktur.
Aydın olmanın ilk şartı fikir namusu sahibi olmak, fikrî istiklale titizlenmek, birlikte yaşadığı cemiyete rehber olmak, kendini milletiyle onun değerlerine adamak; kendini âdeta bir mum gibi yakarak ışık tutmak, yol göstermektir.
Bunlar;
Haysiyet,
Şahsiyet,
YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
ÜÇ ŞEHÎDLER 18 Eylül 2019 | 92 Okunma ZİRVE DİPLOMASİSİ 17 Eylül 2019 | 52 Okunma ŞAHLANIŞ 16 Eylül 2019 | 123 Okunma DARBELER TARİHİ 13 Eylül 2019 | 117 Okunma KİM KİMİ GÖREVDEN ALDI? 12 Eylül 2019 | 188 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar