İP VE KUYU

Türkçede “ipiyle kuyuya inilmez” diye bir söz vardır. Güvenilmezliği ifade eder. Bu ölçü, insanlar için kullanılabileceği gibi devletler için de geçerlidir. “Dış politikada ebedî dostluk ve ebedî düşmanlık yoktur’’ sözü, bir bakıma bu deyimin şerhidir.

Kişi hayatlarında dostluk, samimiyet, vefâ, diğerkâmlık belki mümkündür ama bunu devletlerarası münasebetlerde aramak çok safdillik olur. Orada sadece çıkar ve menfaat vardır. Adalet ve hakkaniyet yoktur. Güçlü olan, haklıdır.
Şimdilerde devlet için kullanılan, ittifak ve müttefiklik kavramları eski devirler gündeminde bilinmezdi. 1789 Fransız İhtilalini esas alırsak bu tarih, imparatorlukların yerini millî devletlerin almaya başlamasının, önce fikren bir müddet sonra fiilen başlangıcıdır. Fikrin hayata geçmesiyle kavim, ırk millet esaslı devletler zuhur etmeye başlamıştır. Bundan öncesinde imparatorluklar vardır. O günkü bütün dünyada imparatorluk sayısı olsa olsa 10 kadardır. 
YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
İYİ Parti sancılı!.. 22 Ekim 2020 | 159 Okunma KKTC dönemi kapandı! 20 Ekim 2020 | 581 Okunma KKTC, hassas kavşakta 17 Ekim 2020 | 75 Okunma Erken seçim mİ? Hayır!.. 15 Ekim 2020 | 468 Okunma KKTC’YE MİLLÎ CUMHURBAŞKANI 13 Ekim 2020 | 175 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar