İhtar

31 Mart seçim sonuçları, Adalet ve Kalkınma Partisi için seçmenin çektiği, ölçülü, dengeli ve özenli bir ihtarı olarak görülmelidir:Seçmen, ilk ihtarı 7 Haziran 2015’teki genel seçimlerde çekmişti...

O seçimde AK Parti, sandıktan 40,87 oyla birinci parti olarak çıkmış fakat aldığı oy, tek başına iktidar olmaya yetmemişti. Seçimin neticesi ancak koalisyona imkân veriyordu.
O günlerde koalisyon hükûmeti kurulmasına en tavizsiz şekilde karşı koyan üç kişi vardı:
Recep Tayyip Erdoğan, Devlet Bahçeli ve bendeniz. Sn. Erdoğan, yakından-uzağa koalisyon telkinleri yapanların söylediklerini dinlemedi. Sn. Bahçeli, kurulacak koalisyonda kendisinin Başbakan olması teklifini bile elinin tersiyle itti. Bendeniz de bu sütunda görüşlerimi yazmaktan başka her hafta çıktığım birkaç ekranda üstüme gelen taarruzlara rağmen geri adım atmadan koalisyon fikrine muhalefet ettim. Kendimizden söz etmemizi lütfen mazur görünüz. Tarihe kayıt düşme adına dile getirmeliydik.
Böyle bir ortamda seçimin yenilenmesine karar verildi. 1 Kasım 2015’te sandığa gidildi. AK Parti, aldığı yüzde 49,49 reyle yeniden tek başına iktidar oldu.
Koalisyon olmaz, kurulamaz! diyenlerin haklılığı, 15 Temmuz 2016’daki FETÖ darbe teşebbüsünden sonra anlaşılacaktı. Zira koalisyon kurulsa darbeye gerek kalmayacak ve Türkiye, sömürgecilere vekaleten FETÖ terör örgütü tarafından teslim alınacaktı. Koalisyon kurulmayıp seçim yenilenince ümitleri tükenen şer merkezleri, darbe mekanizmasını işlettiler.
YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
ŞEHADET OLMASAYDI!.. 11 Ekim 2019 | 119 Okunma “HASTA ADAM”IN TORUNLARI!.. 10 Ekim 2019 | 137 Okunma BU MES’ELE, MUHALEFETİN DE DÂVÂSIDIR! 09 Ekim 2019 | 1.518 Okunma DİPLOMATİK ZAFER! 08 Ekim 2019 | 2.170 Okunma AFRİKA’NIN SESİNİ DUYMAK!.. 07 Ekim 2019 | 73 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar