Harekât, ufukta!

ABD, Suriye Özel Temsilcisiyle beraberindeki ekibin Ankara’da Türk yetkililerle yaptığı görüşmelerin sadece oyalama olduğu, bir samimiyet görülmediği net biçimde görülüyor.

Anlaşılan o ki buraya “Ankara’ya kadar gittik ama laf anlatamadık!” demek için gelmişler.
ABD heyeti, Fırat’ın doğusuna ilişkin olarak güya Türkiye’nin kaygılarını dinleyip gereğini yapmak için geliyordu. Geldiler fakat onlar yoldayken bir skandal patladı:
Ankara’daki müzakereler daha başlamadan sanki özür dilemek ve müsterih olun diye teminat vermek için CENTCOM/ABD Merkezi Kuvvetler Komutanı General Kenneth McKenzie, ve DEAŞ karşıtı koalisyon temsilcilerinden Büyükelçi William Roebuck, Suriye’nin PYD/YPG işgalindeki bölgeye giderek burada SGD/Suriye Demokratik Güçler’in sözüm ona komutanı Şahin Cilo ile görüşmüştü. Bizim “terör” örgütü dediğimize Washington “SGD” diyor.
Bu görüşmeyi, PYD/YPG sözcüsü Twitter’dan duyurdu. Bu duyurma işi ya Amerika tarafından istendi. Veya PYD arayı bozmak için yaptı. Niyetleri ne olursa olsun. Önemli olan “stratejik ortakların” böyle bir görüşme yapmış olmalarıdır.
James Jeffrey, daha Ankara’ya inmemişken bu haber, ikili müzakereleri kekte hâle getirmişti. Toplantı, ikili oynayan, kafasının arkasında başka hesaplar olan bir muhatapla görüşme rahatsızlığıyla cereyan etti. Öyle anlaşılıyor ki bugüne kadar sadece havanda su dövülmüş. Bu müzakerelerden mutabakat çıkması mümkün değil. Teklif ve talepler, ortası bulunamayacak denli birbirine zıt ve uzak.
Bir kere konunun masaya yatırılmasında çok geç kalınmıştır. Türkiye, Güvenli Bölge’yi 10 yıl önce teklif etmiş fakat Amerika, bunu duymazdan gelmişti.
YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
ÜÇ ŞEHÎDLER 18 Eylül 2019 | 92 Okunma ZİRVE DİPLOMASİSİ 17 Eylül 2019 | 52 Okunma ŞAHLANIŞ 16 Eylül 2019 | 123 Okunma DARBELER TARİHİ 13 Eylül 2019 | 117 Okunma KİM KİMİ GÖREVDEN ALDI? 12 Eylül 2019 | 188 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar