Hak, yerini bulmalı!

YSK, gerekçeli kararının kitap hacminde olması, yazılma müddeti, iptal sebebini gerekçelendirme mantığı, izahların ikna ve tatmin tarafı, hey’etin yedek üye-asli üye tasnifi gibi en az bir düzine mesele, bundan böyle vatandaşı değil, hukukçu ve siyasetçileri alakadar edecektir.

Ekranlardaki tartışmalarda konuşmacıların dile getirdikleri rakamlı, teferruatlı sayım döküm malumatı başladığı anlarda çok seyircinin kanal değiştirdiğine eminiz.
Konu, İBB’dir ve tektir. İstanbul, şimdilerde bizlerin onda kendimizi bulduğumuz yıllardaki gibi 1 buçuk milyon nüfuslu ve sur içinden ibaret bir şehir değildir.
İstanbul, bugün, memleket çapındadır. Bütçesi devlet bütçesi gibidir. Çıkarttığı milletvekili sayısı, bütün vekil sayısının beşte biri kadardır. Tarih, kültür, sanat, turizm, medya, iktisat, ticaret merkezi ve fiilen eş başkent ve yazlık başkenttir. Osmanlı coğrafyası ve İslam âlemi içinse Payitahttır.
Şu saydıklarımızla saymadığımız daha birçok sebepten ötürü İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı fevkalade önemlidir. Burayı kazanan aday için Cumhurbaşkanlığı yolu da açılmaya başlamıştır.
31 Mart’ta seçim yapıldı; sürpriz yaşandı. İlçeler çoğunluğunu Cumhur İttifakı kazanırken İBB’de sandıktan Millet İttifakı çıktı.. AK Parti, seçime şaibe karıştığı iddiasıyla “olağanüstü itiraz” hakkını kullanıp iptal talebiyle YSK’ya gitti. YSK, sandık kurulu başkanlarının kanuna aykırı şekilde tayin edilmesi ve sayım-döküm cetvellerinden bazılarının boş, bazılarının da imzasız çıkması ve bunların da seçimin sonucunu değiştirecek mahiyette olması sebebiyle İBB seçimini iptal ederek yenilenmesine karar verdi. Verdiği bu kararı da gerekçelendirmiş oldu. Şimdi ikinci safhaya geçilmiş olmakta. Şimdiden öncekiler, az yukarıda da yazdığımız gibi uzmanları alakadar edecektir.
YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
ÜÇ ŞEHÎDLER 18 Eylül 2019 | 87 Okunma ZİRVE DİPLOMASİSİ 17 Eylül 2019 | 52 Okunma ŞAHLANIŞ 16 Eylül 2019 | 123 Okunma DARBELER TARİHİ 13 Eylül 2019 | 117 Okunma KİM KİMİ GÖREVDEN ALDI? 12 Eylül 2019 | 188 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar