Dün, bugün, yarın!..

AP Genel Başkanı Süleyman Demirel, 1980 öncesindeki seçim mitinglerinde hep şöyle derdi:-CHP demek, garne demektir, guyruk demektir, zam demektir, Tek Parti, bu milleti una, tuza, şekere, kefen bezine muhtaç etmiştir!..

28 Şubat’ta darbeye destek verecek ve YÖK Başkanı Kemal Gürüz ve İstanbul Üni. Rektörü Kemal Alemdaroğlu gibilerin Cunta’dan aldıkları emirle başörtülü kızları tahsil hakkından mahrum etmeleri üzerine “onlar da Suudi Arabistan’a gitsinler!” diyecek olan Demirel, o yıllarda meydanları dolduran on binlere kan-ter içinde böyle sesleniyordu.
Merhum Demirel’i dinlerken biz ve bizim gibi 40, 50, 60’lı yılları bilmeyen nice yeni nesil, bu sözleri rakibine karşı sarf edilmiş mübalağalı ifadeler olarak görüyor ve “bu devirde de bunlar olur mu?” diye düşünüyorduk.
CHP, ‘70’’lerde fasılalarla hükûmet olduğunda yaptıkları, yapmadıkları ve halka çektirdikleriyle “bu devirde bunlar olur mu?” sorusunun karşılığını ağır şekilde aldık.
O yıllarda TRT, AYM, Danıştay vs. Halk Partisinin kaleleriydi. 10 yıllık DP hükûmetinden sonra AP hükûmet olmuş fakat devlet, daima CHP’de kalmıştı. Süleyman Demirel, Prof. Şaban Karataş’ı TRT Genel Müdürü yapmıştı. Ziraatçı olan merhum, cesur bir milliyetçiydi. 1977’de daha seçim sonuçları belli olur olmaz sanatçı Erol Evgin ve spiker Jülide Gülizar’ın da aralarında olduğu bir grup, TRT önünde halay çekerek “Şaban kümese, Şaban kümese!” diye bağırıyorlardı.
YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Tarihimizle barışmak 20 Mayıs 2019 | 113 Okunma Zorlanan harita 17 Mayıs 2019 | 139 Okunma Fars baharı 16 Mayıs 2019 | 352 Okunma İdam cezasının gelmesi, seçimi kazandırır!.. 15 Mayıs 2019 | 362 Okunma Takvim 14 Mayıs 2019 | 47 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar