Başkanlık sistemi

Türkiye, eğer önümüzdeki zamanlarda bir seçim veya halk oylamasına gitme mecburiyeti yaşamazsa 2023 Haziran ayına kadar 4 yıl boyunca seçim görmeyeceğiz.

Bu fırsatı, kazanca çevirmek mümkündür.
Nitekim uluslararası bankacılık ve finans kurumu JP Morgan Securities Yönetim Kurulu Başkanı Winfriend Bischoff, bu seçimsiz dönemde “dış yatırımlarla yabancı sermayenin Türkiye’ye rağbet göstereceğini” dile getiriyor.
Hâl böyle iken, önemli bir avantajı yakalamışken bazı siyasiler, farklı davranışlar içindeler. Eğer doğru ise Ali Babacan tarafından kurulacağı söylenen parti:
1-Başkanlık Sistemini yeniden tanzim ederek yola devam etmek veya 2- Parlamenter Sistemi güçlendirerek tekrar eski sisteme dönmek için bu iki teklifin referanduma sunulması için çalışacakmış. Bu partinin arkasında Abdullah Gül’ün olduğu söylenmekte. Tabii bu tekliflerin kanunlaşması için tasavvur edilen partinin mecliste olması ve mecliste olmaktan başka muhalefetle iş birliği yaparak anayasayı değiştirecek 400 vekilin bulunması şarttır.
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ise Cumhurbaşkanı’yla Cumhur İttifakı partilerine “partisiz cumhurbaşkanı” için anayasada birlikte değişiklik yapma çağrısında bulunuyor. Ona göre partisiz cumhurbaşkanı, tarafsız olur, tarafsız Erdoğan’ın da başlarının üstünde yeri vardır.
YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
LÜBNAN BİTİRİLİYOR 11 Ağustos 2020 | 1.842 Okunma EĞİTİMDE BEKLENTİLER 08 Ağustos 2020 | 172 Okunma AH BEYRUT, VAH ORTA DOĞU! 06 Ağustos 2020 | 239 Okunma EĞİTİMDEN GELEN ÇIĞLIKLAR 04 Ağustos 2020 | 359 Okunma BAYRAMLAŞMA 01 Ağustos 2020 | 41 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar