AYM için talihsiz bir karar

Emniyet kuvvetlerimiz, Güneydoğuda canlarını ortaya koyarak bölücü teröre karşı mücadele verirken kendilerine “barış akademisyenleri” diyen birtakım üniversiteliler 2016 yılında “bu suça ortak olmayacağız” meydan okumasıyla bir bildiri yayınladılar.

Bu kişiler, kaleme aldıkları yazıda “devleti katillik ve kıyım yapmakla”, “başta Kürtler olmak üzere bölge halklarına saldırmakla”, “savaş şartlarında bile kullanılmayan silahları kullanmakla”, “insanları açlığa-susuzluğa mahkûm etmekle” itham ediyorlardı.
Baştan aşağı nefret dolu bir metindir. O mücadelede şehid düşen veya gazi olan yiğitlerle devlete karşı kin ve husumet dile geliyordu.
Bunun üzerine Savcılık, imza sahipleri hakkında takibat yaptı. Mahkeme, onlardan bazılarını terör propagandası yapma ve teröre arka çıkma suçundan mahkûm ederek cezaya çarptırdı. Bunun üzerine sanıklar, kararın bozulması için AYM/Anayasa Mahkemesi’ne gittiler. AYM, bildiriyi yayınlayanların ifade hürriyetini kullandıkları bu sebeple ortada bir “hak ihlali olduğu” gerekçesiyle devleti, bu “mağdur” 9 kişiye 9’ar bin lira tazminata mahkûm ederek dosyayı tekrar mahkemesine yolladı.
Hukuk mesleğinde 40 yılı doldurmuş olma salahiyetiyle söylüyoruz ki AYM yanlış karar vermiştir. İfade hürriyeti, aklı başında herkesin titizlikle koruyacağı bir haktır. Ancak mezkûr metinde ifade hürriyetine tecavüz edilerek suç işlenmiştir.
AYM’nin kararı kamuoyunda gayrı âdil telakki edilmektedir. Şüphesiz ki şehidlerin kemikleri sızlamış, gazileri dilhûn olmuştur.
YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Ayasofya camidir!.. 09 Temmuz 2020 | 1.953 Okunma HOCALI-SREBRENİTSA-URUMÇİ!.. 07 Temmuz 2020 | 71 Okunma SOSYAL MEDYAYA ÇEKİDÜZEN ŞART!.. 04 Temmuz 2020 | 98 Okunma 2071 GENÇ 30 Haziran 2020 | 110 Okunma ABDÜLHAMİD HÂN, SAHİPSİZ DEĞİLDİR!.. 27 Haziran 2020 | 253 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar