Rahim Er
Rahim Er Türkiye

Ankara'yı gözden çıkaramazlar

17 Şubat 2017 | 548

Türk ordusuyla Hür Suriye Ordusu, el Bâb'ı DEAŞ'tan kurtardılar. Şehîdlerimize rahmet, gazilerimize şifalar diliyor, emeği geçen sivil ve asker herkesi tebrik ediyoruz.
El Bâb'da iş bitti ama Suriye'deki işimiz bitmedi. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan da buna işaret etmekte. Sınırlarımızın güvenliği için Rakka ve Menbiç ve gerekiyorsa başka yerlerin de temizlenmesi lâzım. Menbiç, daha evvel DEAŞ'ın elindeyken şimdi PYD/YPG'de. PYD Kürtleri, göstermelik sayıdaki bir kısım Arap ve bir kısım Türkmenler ile Süryani ve Ermenilerden meydana gelen bu topluluğa ABD, yaldızlı bir ünvanla "SDG/Suriye Demokratik Güçleri" adını vermekte. Rakka ise hâlâ DEAŞ'ta. Menbiç de Rakka da Fırat Nehri'nin kenarında ve her ikisi de hudutlarımıza yakın. Menbiç çok daha da yakın.
Washington, Türkiye'nin el Bâb'ı kurtarmasından belki kerhen memnundur. Ancak Rakka'ya girecek olmasına muhalif. PYD/YPG'ye teslim etmiş olmaktan dolayı Menbiç'i aklına bile getirmek istemediği anlaşılıyor.
Bazı dünya yorumcuları, ABD ile Türkiye'nin Rakka'da bir kara harbine tutuşabileceklerini bile iddia etmekteler. Amerika'nın Rakka veya bir başka Suriye bölgesinde Türkiye ile çatışmayı göze alacağına ihtimal vermiyoruz. Üstelik kara çatışması ne demek? Eğer bir çatışma olursa her unsur devreye girer.
Ankara, Kürtçü kuvvetlerin Fırat'ın doğusuna taşınmasına dair verilen sözün bütünüyle yerine gelmemiş olmasından rahatsızdır. Anlaşılıyor ki savsaklama ve göz boyaması yapılmış. Diğer taraftan Washington, PYD'ye yardıma devam etmektedir. Demek oluyor ki Türkiye'nin güneyinde ve Suriye’nin kuzeyinde bir Kürt devleti kurma fikrinden, Kürt petrolünü Akdeniz'e taşıma tahayyülünden vazgeçilmemiş. Seyri bu şekilde okuyan Türkiye, bundan dolayı "Ankara’yı kaybedersiniz!" diye ikazda bulunmaktadır.

Devamını Oku
Diğer Yazıları
DAHA FAZLA SONUÇ GÖSTER