Kazakistan'daki olaylar (1): Bağımsız ve istikrarlı Kazakistan neden önemli?

Kazakistan'da 2 Ocak'ta başlayan ve bugün itibariyle büyük ölçüde kontrol altına alınan olaylar zinciri sadece Kazakistan'ı ve bölge ülkelerini değil aynı zamanda Türkiye ve Türk Dünyası ilişkilerini...

Kazakistan’da 2 Ocak’ta başlayan ve bugün itibariyle büyük ölçüde kontrol altına alınan olaylar zinciri sadece Kazakistan’ı ve bölge ülkelerini değil aynı zamanda Türkiye ve Türk Dünyası ilişkilerini derinden etkileyebilecek bir fotoğrafı gözler önüne seriyor. Zira Kazakistan'ın etki kapasitesi Kırgızistan, Özbekistan ve Türkmenistan açısından da bir tür kalkan vazifesi görüyor.

Bu bakımdan coğrafi ve demografik açıdan pek çok riskleri barındırmasına rağmen istikrarını koruyarak ve önemli başarılar elde ederek bugünlere gelen Kazakistan’ın yaşadıkları gerçekten üzücü ve düşündürücü!

Son birkaç yılda etkisini artıran, belirli bölgelerde ve dar gelirli kesimlerde hissedilen adaletsizlik algısı ve yeniden bölüşüm çağrıları ülkeyi bekleyen en önemli iç sınavlardan biriydi.

2019’da yayımlanan Büyük Bozkırın Yükselişi adlı kitabımda “Cumhurbaşkanı Tokayev ile başlayan bu dönemde siyasal, sosyal ve ekonomik açıdan güçler dengesinin sağlanması hayati bir önem taşımaktadır. Bir diğer problem ülkedeki gelir adaletsizliğinden etkilenen kesimlerin dengelenmesi ve iç barışın sürdürülebilmesidir. Tokayev’in test alanlarından biri de dış politika dengesi olacak ve Rusya, Çin dengesinin yanı sıra Türk Dünyası ile ilişkilerini nereye ve nasıl konumlandıracağı kritik bir hal alacaktır.” demiştim.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Ukrayna'daki sıkışma ve gözden kaçırılmaması gereken Türkistan hattı! 27 Ocak 2022 | 574 Okunma Suriye Türkmen Meclisi'ne ne oldu? Neden hala toplanamıyor? 25 Ocak 2022 | 438 Okunma Ukrayna krizinde kritik aşama ve tarafların stratejisi... 24 Ocak 2022 | 711 Okunma Yine mi bu "Türkiyeli" safsatası! 21 Ocak 2022 | 559 Okunma Karabağ'da açılacak demiryolu herkes için yeni bir yol demek. Lakin diasporaya dikkat gerek! 20 Ocak 2022 | 325 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar