Karakalpakistan'da aslında neler oluyor?

Habertürk Gazetesi Yazarı Kürşad Zorlu'nun bugünkü (04.07.2022)''Karakalpakistan'da aslında neler oluyor?'' başlıklı yazısı.

Orta Asya bölgesindeki gelişmeler yeni dünya düzeninin geldiği nokta itibariyle çok daha kritik hale geldi. Uzun süredir yazdığımız gibi bölgedeki istikrarsızlık ya da güç dengelerindeki değişim sadece bölge ülkelerini değil burada güç mücadelesindeki aktörler açısından da önemlidir.

Öyle ki 20. yüzyılın başlarından itibaren “Avrasya’nın kalbi” ya da “Buraya hükmeden dünyaya hükmeder” şeklindeki temel yaklaşım geçerliliğini korumaktadır.

Günümüzde ise bu denklem çok daha soğukkanlı biçimde irdelenmelidir. Zira salgın, savaş ve ekonomik problemler Orta Asya’da da yeni iş birliği senaryolarını gündeme getirmektedir.

Özbekistan da gerek jeo-stratejik konumu, gerek nüfusu ve gerekse son dönemdeki politik tercihleri ile öne çıkmaktadır. Afganistan sorununun çözümüne açılan kapılardan biri olması, özellikle 2017’den sonra dünyayla entegrasyon adımları, Ukrayna savaşında ilk ve net tavır gösteren ülkelerden biri olması ve elbette Türk Devletler Teşkilatına katılarak Türk Dünyası sahasına ivme kazandırması Türkiye açısından da hayati bir fotoğrafı gözler önüne sermektedir.

Dolayısıyla Özbekistan’ın Türk Dünyasındaki bu dinamizmini sürdürmesi ve bölgenin yeni denge arayışında sorunsuz ilerleyebilmesi için istikrarını koruması vazgeçilmezdir.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Ortak iletişim dilini artık hayata geçirmeye ne dersiniz! 12 Ağustos 2022 | 172 Okunma Türk Devletler Teşkilatı tarihi kararlara hazırlanıyor! 09 Ağustos 2022 | 1.417 Okunma Soçi zirvesinden çıkan kritik Şanghay detayı… 07 Ağustos 2022 | 564 Okunma Milli Eğitim Bakanı Özer'den açıklama geldi. Uzman ve Başöğretmenlik sınavıyla ilgili son durum ne? 06 Ağustos 2022 | 105 Okunma Öğretmenleri bir de bu sorunla uğraştırmanın anlamı yok! 06 Ağustos 2022 | 678 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar