İran'ın bölgesel etki oyunu ve Güney Azerbaycan!

Bu en önemli gerekçe ve gerçektir!

Bugünlerde bölgesel gelişmelerin odağında İran’ın pozisyonu ve attığı adımlar daha fazla öne çıkıyor.

Özellikle karşılıklı tatbikatlar süreci ve yapılan açıklamalarla mesele Azerbaycan’da da önemli bir gündem maddesi haline geldi. Bu arada önümüzdeki günlerde Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Fuzuli havalimanına inerek Bağımsızlığın Berpası gününe katılması bekleniyor. İlk uçak ise Tataristan'dan geldi.

İran, son bir aydır artan şekilde Azerbaycan-Ermenistan-Karabağ eksenindeki gelişmelere yönelik bir etki oyunu oynuyor.

İran’daki Cumhurbaşkanlığı değişimiyle birlikte Karabağ konusundaki politika adeta güncellenmiş gözüküyor. Zira bir önceki yönetimin Azerbaycan’ın zaferi sonrası göreli biçimde ortaya koymaya çalıştığı pragmatik/rasyonellik yerini daha fazla agresif/karşıtlık yaklaşımına bırakıyor.

Aslında bir süre önce Bakü’ye gelen bir İran heyeti bugünkü kaotik ilişkinin dışında bir iyimserlik havası vurgulamıştı. Ancak heyetin dönmesinin ardından İran’ın suçlamaları gelmeye başladı.

....

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Türkiye'de "Açlık" tartışmalarına nasıl bakmak gerekiyor? 19 Ekim 2021 | 371 Okunma Nedir bu "Squid Game" çılgınlığı? 17 Ekim 2021 | 1.794 Okunma Türkistan'da büyük değişim Türk Dünyasını çağırıyor! 14 Ekim 2021 | 963 Okunma Türk Keneşi tarihi zirvelerinden birini yapacak! İşte önerilerimiz... 12 Ekim 2021 | 600 Okunma Türk Devletler Birliği (Keneşi) nasıl ve hangi kriterlerle genişlemeli? 11 Ekim 2021 | 486 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar