İlk kez bir Türk cumhurbaşkanı adayının olduğu Bulgaristan seçimlerinde Türkiye çağrısı sandığa nasıl yansıdı?

Bulgaristan'da Pazar günü yapılan seçimler Türkiye'de de geçen haftanın merak edilen konularından biriydi. Özellikle Türkiye'de yaşayan 300 binin üzerindeki çifte vatandaşın sandığa giderek oy...

Bulgaristan'da Pazar günü yapılan seçimler Türkiye'de de geçen haftanın merak edilen konularından biriydi. Özellikle Türkiye'de yaşayan 300 binin üzerindeki çifte vatandaşın sandığa giderek oy kullanmasının ülkedeki siyasi dengeleri etkileyebileceği düşünülüyordu.

Nitekim bir önceki seçimde %10.71 oy alan ve yoğun olarak Türklerin desteklediği Hak ve Özgürlükler Partisinin toplam oyu 295 bin civarındaydı.

Bu seçimde Türkiye'de sandığa gidenlerin sayısı 30 binin biraz üzerindeydi. İlk defa bir Türk Cumhurbaşkanı adayının da yarıştığı seçimler gerçek bir "diaspora" çalışmasını gündeme getiriyordu.

Ülke dışında yaşayan ancak anavatanla bağları bir şekilde devam eden insanları ifade eden bu kavrama göre Türkiye'nin 6 milyona yakın diaspora Türklüğü bulunuyor... Bu insanların yaşadıkları/vatandaşı oldukları ülkelerde etki güçlerini artırmaları Türkiye açısından önemli.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Toplumsal güven imtihanı çoktan başladı bile! 25 Kasım 2021 | 448 Okunma Öğretmenler Günü'nde öğretmenler ne düşünüyor öğrenmek ister misiniz? 24 Kasım 2021 | 129 Okunma Türkiye'de iç denetimden kim neden rahatsızlık duyuyor? 23 Kasım 2021 | 328 Okunma Katip Çelebi yaşasaydı Türkiye'nin sorunları için bugün ne söylerdi? 21 Kasım 2021 | 180 Okunma Rusya nasıl adım adım kendisine bağlıyor? 20 Kasım 2021 | 1.219 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar