Hun-Türk Kurultayı ve Karpatlar'da buluşan Türk Dünyası

Habertürk Gazetesi Yazarı Kürşad Zorlu'nun bugünkü (14.08.2022)''Hun-Türk Kurultayı ve Karpatlar'da buluşan Türk Dünyası'' başlıklı yazısı.

Birkaç gündür Macar-Turan Vakfı’nın davetlisi olarak Macaristan’dayım. Bu yıl yedincisi düzenlenen Hun-Türk Kurultayı çerçevesinde önce Budapeşte’ye oradan da Bugac bölgesine geldik. Kurultay Bugac’ta gerçekleşirken hemen yanındaki Keşkemet’te delegeler konaklıyordu..

Daha Budapeşte Havalimanına indiğimizde vakıf başkanı Andras Biro karşıladı. Akşam tanışma yemeğinde ülke ve topluluk bayrakları yerleştirilmişti. Türk Dünyasının hemen her yerinden gelen delegasyon kaynaşmaya başladı.

Macar-Turan Vakfı başkanı Andras Biro ile…

Akşam duygulu anlar da yaşandı. Azerbaycan’dan gelen heyet Çırpınırdı Karadeniz’i söylemeden önce Karabağ Zaferi'nden söz etti ve Andras’ın savaş sırasında “gerekirse ben de gelip savaşacağım sizlerle birlikte” dediğini hatırlattı.

Karpat havzası için kritik öneme sahip bir organizasyon Hun-Türk Kurultayı...

Macaristan 2014 yılında ilk kez TÜRKPA’da gözlemci statüsü almıştı. Ardından 2017’de Türk Devletler Teşkilatı’na gözlemci üye oldular. Türkiye’nin terörle mücadelesinde, Karabağ Savaşı’nda açıktan Türk tezlerine sahip çıktılar.

Varışımızdan sonraki gün Tuna Nehri’nin kıyısında delegasyon bir araya geldi. Zira tekne turu Budapeşte’ye gelince ilk yapılması gerekenlerden. Sadece bir nehir değil bir tarih yatıyor bu derinliklerde…

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Türkiye'de denetim sorunu ve yaklaşan seçimler… 29 Eylül 2022 | 208 Okunma Çok kutupluluk ekseninde aşınma ve yeni bir dünya düzenine doğru… 28 Eylül 2022 | 239 Okunma Savaş uzadıkça Avrasya jeopolitiği işte böyle değişiyor... 25 Eylül 2022 | 517 Okunma Ukrayna'da "özel askeri operasyon"dan "seferberlik"e uzanan süreç nereye gidiyor? 22 Eylül 2022 | 694 Okunma Azerbaycan ve Türkiye'yi aynı kıskaçta sıkıştırma projesi! 20 Eylül 2022 | 1.422 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar