Hazar'ın suları yeniden yükselirken...

Dün Hazar’ın hemen kıyısında dünya enerji nakil hatlarını yakından ilgilendiren bir anlaşma imzalandı.

Dün Hazar’ın hemen kıyısında dünya enerji nakil hatlarını yakından ilgilendiren bir anlaşma imzalandı. Türk Dünyasının iki önemli ülkesi Azerbaycan ve Türkmenistan Hazar Denizi’nin altında çekişmeli hale gelen ciddi büyüklükte bir petrol/gaz rezervi konusunda mutabakat sağladı. Hazar bölgesi artık ayrıştıran değil birleştiren bir hüviyet kazanmaya başladı. İki ülkenin 3 yıl içerisinde imzaladığı anlaşma sayısı 50’ye ulaştı. Dün Aşkabakat’ta imzalanan anlaşmanın temeli de Türkmenistan Devlet Başkanı Berdimuhammedov’un geçen yılki Bakü ziyaretinde atıldı.

Mutabakat zaptı imzalanan rezervlerin yer aldığı sahanın adı “Dostluk sahası”. Gerek Azerbaycan gerekse Türkmenistan lehçesinde aynı anlama geliyor.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Bilge Tonyukuk ve yönetim felsefesi... 21 Şubat 2021 | 503 Okunma Fırat Çakıroğlu bir terör şehididir! 20 Şubat 2021 | 180 Okunma Üniversitelerde yüz yüze eğitim nasıl olacak? 19 Şubat 2021 | 366 Okunma Bu alçak terör saldırısı NATO için ne ifade ediyor? 18 Şubat 2021 | 206 Okunma HDP'nin değişmeyen mesafesi! 16 Şubat 2021 | 224 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar