Hani politik istikrarsızlık ortadan kalkacaktı!

Habertürk gazetesi yazarı Kürşad Zorlu (04 Ocak 2022) yazısında başkanlık sistemine ilişkin yorumlarda bulundu !

Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi –ki artık çoğunlukla başkanlık sistemi deniliyor- 9 Temmuz 2018’de Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yemin etmesiyle resmen başladı. Politik istikrarsızlığın önlenmesi, hızlı karar verme ve bürokratik kooptasyonu ortadan kaldırma gibi gerekçelerle getirilen sistemin neredeyse her soruna çare olacağı iddiası vardı!

Ancak böyle olmadı; geçen 3,5 yılda uygulamadaki hatalarla da birleşince sorunlar daha kırılgan bir boyuta ulaştı.

Burada 2016’daki darbe girişimi, salgın süreci ve dış politikadaki etkileyiciler göz ardı edilemez elbette...

Fakat sistem değişikliğinin ardından ekonomiyi olumsuz etkileyen karar ve politikaların varlığı da ortadadır. Sembolik bir yansıması da bu süre zarfında 3 ekonomi bakanı 4 merkez bankası başkanının değişmesidir.

Yani bir anlamda istikrar ve güven kavramlarının en güçlü kılınması gereken yönetim boyutunda açık bir istikrarsızlık sarmalına girilmiş olmasıdır.

Her şeye rağmen ekonomistler bu yönelimden vazgeçilmesi durumunda Türkiye’nin ekonomide bir toparlanma (en azından fiyat ve kur istikrarı açısından) yaşayabileceğini ifade etmesi önemlidir.

Dolayısıyla Türkiye'nin karşı karşıya olduğu yönetim sorunu özünde bir karar alma süreci sorunudur.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Ukrayna krizi nereye doğru gidiyor? 19 Ocak 2022 | 673 Okunma Sağ ve sol siyaset, Türk Dünyası ve Prometeciler örneği… 16 Ocak 2022 | 172 Okunma Türkiye ile Ermenistan'ın normalleşmesi nasıl bir zeminde inşa edilebilir? 15 Ocak 2022 | 248 Okunma Çin'in Suriye'deki yeni hamlesi ve Esad'ın güçlenen mevzisi... 14 Ocak 2022 | 201 Okunma Kazakistan'daki olaylar (2): Nasıl bir tehlike atlatıldı? 12 Ocak 2022 | 1.411 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar