Enerji savaşında Rusya'ya karşı Avrupa kazanabilir mi?

Habertürk Gazetesi Yazarı Kürşad Zorlu'nun bugünkü (05.05.2022)''Enerji savaşında Rusya'ya karşı Avrupa kazanabilir mi?'' başlıklı yazısı.

Ukrayna’daki savaşın kritik cephe hatlarından biri de Rusya ile Avrupa arasındaki enerji alışverişi. Avrupa’ya göre vazgeçilmesi zor bir bağımlılık, Rusya’ya tarafında ise sürdürülmesi gereken bir gelir ve stratejik hamle sahası.

Kömür, petrol, doğal gaz ve birçok maden Rusya’nın zaman içerisinde batıya karşı kullandığı bir araç haline geldi.

Özellikle doğalgaz… Avrupa gazının %40'ını Rusya'dan ithal ediyor ve bu da satışlarından günde yaklaşık 450 milyon $ kazanıyor.

Bakın bu süreci nasıl inşa etmiş Rusya, hatırlayalım.

1967'de Avusturya'ya ilk Sovyet gazının akmasından bu yana enerji meselesi genellikle karşılıklı bir çıkar ilişkisiyle süregeldi. Rusya'nın gaz satması gerekiyordu, Avrupa'nın da satın alması… SSCB sonrasında belirli bir güven düzeyinde gidebilen enerji senaryosu Rusya’nın Gazprom üzerinden savaşa dahil olduğu bir çevrelemeye dönüştü.

Bir bakıma NATO’yu kendi sınırlarına yaklaşarak kuşatmakla suçlayan Rusya, bu kez boru hatlarıyla Avrupa’nın göbeğine kadar gelmişti! Rusya adım adım asimetrik bir bağımlılığa yöneliyordu.

2014'te Kırım’ın ilhak edilmesi ile birlikte bu hedefi ilerletti. Zira bu tarihte Avrupa’nın Rus doğalgazına bağımlılığı %30 iken savaşın hemen öncesinde %45’e kadar yükseldi. Almanya bu gidişatta en fazla çevrelenen ülke oldu. Toplam gaz ithalatının %50’si Almanya’nındı artık… Kuzey Akımı 1 ve 2, Almanya’ya pragmatik bir üstünlük alanı açsa da son savaşın seyri Rusya’nın bu hamlesini akamete uğrattı.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
İsveç ve Finlandiya'nın NATO üyeliğinde Türkiye'nin hareket alanı... 16 Mayıs 2022 | 623 Okunma Avrasya'da yeni dengeler Türk Dünyasını da yeni bir iklime taşıyor! 13 Mayıs 2022 | 157 Okunma Sığınmacılar için Geri Kabul Anlaşması iptal edilebilir mi? 11 Mayıs 2022 | 280 Okunma Putin'in sözlerinin anlamı... 10 Mayıs 2022 | 488 Okunma Yeni dengeler oluşurken Orta Asya'dan önemli bir ziyaret... 08 Mayıs 2022 | 649 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar