BM Genel Kurulunda önemli bir konuşmaydı...

Özbekistan liderinin Orta Asya bölgesindeki gelişmeler ve ülkeler arasındaki ilişkilere yönelik aktardığı bilgiler Türkiye açısından da ciddi bir veri olarak kabul edilmeli.

Birleşmiş Milletler Teşkilatı’nın (BM) 75.yıl genel kurul programında liderlerin konuşmaları bu kez video konferans yöntemiyle gerçekleşti. Her yıl olduğu gibi karşılıklı işbirliği ve dayanışmadan söz edilse de Koronavirüs salgını ile yaşanan küresel/bölgeselproblemler BM’nin gündemine de yansıdı. Özellikle Güvenlik Konseyi’nin daimi üyelerinin “veto yetkisinin önemine” vurgu yapmaları 1945 sonrası oluşan dünya düzenini hatırlatır gibiydi. Oysa dünya ekonomilerinde artan kırılganlık,bölgeler arası stratejik ilişkileri yeni ihtiyaçlara göre irdelemeyi gerekli kılıyor.

Bu bölgelerden birisi de Orta Asya ve dün takip edebildiğim BM konuşmalarında bir ilk yaşandı diyebiliriz. Son yıllarda Türkiye ile ilişkilerini ileri düzeye taşıyan ve artık resmi olarak Türk Konseyi’nin daimi üyelerinden bir haline gelen Özbekistan Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyoyev’in konuşması böyleydi. Dikkatimi çeken en önemli husus, ilk kez tamamen Özbek dilinde hitap etmesiydi. Konuşmanın birçok yerini o anda anlama imkanı buldum. 

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Paşinyan'ın asıl hedefi bu olacak… 21 Ekim 2020 | 509 Okunma KKTC'nin yeni yol haritası ne olacak? 19 Ekim 2020 | 755 Okunma Türk Dünyası için yeni bir parantez açılabilir... 18 Ekim 2020 | 292 Okunma Türk milleti hep bu sınavla yüzleşmiş! 17 Ekim 2020 | 422 Okunma Kırgızistan'da her şey asıl şimdi başlıyor… 15 Ekim 2020 | 1.477 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar