Arap Ligi'nin düştüğü tezgah!

Öncelikle kendi iç kamuoylarında başta salgın olmak üzere ciddi sıkıntılar yaşayan Trump-Netanyahu yönetimleri içerideki baskıyı bir dış politika hamlesi ile yönlendirebilmeye çalışıyor.

Arap Ligi'nin üyeleri Birleşik Arap Emirlikleri ve Bahreyn, İsrail ile ilişkileri normalleştireceği ifade edilen anlaşmalara ABD’nin gölgesinde imza koydular. Trump imza töreni sırasında "Dünya için inanılmaz bir gün!” dedi ve isim vermeden birkaç ülkenin daha böyle bir anlaşmaya yakın olduğunu açıkladı. Umman ve S.Arabistan’ın bu ülkeler arasında olduğunu tahmin etmek zor değil.

Daha önce Mısır ve Ürdün’ün de benzer bir adım attığını düşünürsek ABD-İsrail ortaklığının oldukça geniş bir cepheyi konuşlandırmakta olduğu söylenebilir.

Her ne kadar anlaşma metninde Filistin konusunda genel bir ifadeyle “adil, kapsamlı ve kalıcı bir çözüme ulaşma çabası...” yer alsa da artık ciddi bir psikolojik eşiğin aşıldığı görülüyor.

Filistin konusu imzacı ülkeler açısından artık geçmişteki kırmızı çizgilerden sıyrılarak yürütülecek.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Karabağ'ın azatlığı önemli bir kırılmayı başlatacak... 30 Eylül 2020 | 193 Okunma Karabağ'daki işgal artık son bulmalıdır! 28 Eylül 2020 | 355 Okunma Yaklaşan AB zirvesinin bir sürprizi daha olabilir... 27 Eylül 2020 | 262 Okunma BM Genel Kurulunda önemli bir konuşmaydı... 24 Eylül 2020 | 197 Okunma PKK şimdi de Karabağ'da. Bakın arkasında kim var? 22 Eylül 2020 | 1.331 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar