Semerkand'dan BM Genel Kuruluna sergilenen onurlu dik duruş ve onun irade beyanına yansıması

Sevgili dostlar; Şenghay İşbirliği Örgütü 15-16 Eylül tarihlerinde Özbekistan’ın Semerkand şehrinde toplanmış, ev sahibi ülke sıfatıyla Özbekistan’ın davetiyle Türkiye ve Azerbaycan da...

Sevgili dostlar; Şenghay İşbirliği Örgütü 15-16 Eylül tarihlerinde Özbekistan’ın Semerkand şehrinde toplanmış, ev sahibi ülke sıfatıyla Özbekistan’ın davetiyle Türkiye ve Azerbaycan da “özel misafir”  sıfatıyla zirveye katılmışlardı. Türkiye, her ne kadar 2012 yılında örgütle ilgili olarak “Diyalog Ortağı” statüsünü elde etmiş ise de, bu güne kadar zirve toplantılarına Cumhurbaşkanı düzeyinde ilk olarak katılıyordu.

Türkiye ve Azerbaycan dışında neredeyse bütün Türk Cumhuriyetleri Şanghay İşbirliği Örgütünün üyesi durumunda. Bununla birlikte Hindistan, Pakistan, Moğolistan’da teşkilatın üyesi. Hemen ifade edelim ki, Rusya ile Çin de teşkilatın etkin üyeleri arasında yer almakta.

Özel misafir olarak zirveye katılan Cumhurbaşkanımız sayın Erdoğan ikili görüşmeler doğrultusunda önce Azerbaycan Cumhurbaşkanı sayın Aliyev’le bir araya geldi, müteakiben Pakistan Başbakanı Şahbaz Şerif, Çin lideri Şi, Moğolistan Cumhurbaşkanı Ukhnaa, Rus lider Putin ve İran Cumhurbaşkanı Reisi ile başbaşa görüştü.

Bu esnada bir araya gelen liderlerin komplekste sergilemiş oldukları samimi pozlar dikkatleri çekmişti. Hele liderlerin komplekste hep bir arada oturarak sohbeti devam ettirirken sergilemiş oldukları samimiyet görülmeye değerdi. Sayın Aliyev, oturmuş olduğu koltuğu GARDAŞI Erdoğan’a verip kendisinin bir ötedeki sandalyeye geçmesi, aralarındaki kardeşliğin en bariz tezahürü idi. Sanki önceden düzenlenmiş gibi; sayın Cumhurbaşkanımız, bir bakıma muhabbet halkasına dönüşen dostların sohbet dizilişinin en baş ve en hakim noktasında, koltukta oturarak kendisini dikkatle dinleyen zirvenin iştirakçilerine sanki İmam MATURİDî’nin formüllerini belirlediği ve 10 asır öncesinden itibaren Semerkand’dan Batı’ya doğru akıp o giden gönül medeniyetinin tanıtımını yapıyordu.

Batının iki yüzlülüğü karşısında alternatif arayışlarından geri kalmayan Türkiye’nin objektiflere yansıyan bu etkinliği Batı’nın moralini bozmuş, bir bakıma onlar adına Almanya’dan “Şanghay İşbirliği Örgütü” ne muhtemel bir üyelik halinde Türkiye’ye ekonomik yaptırımların uygulanma ihtimalinin gündemde olduğunu içeren bir tehdit de hemen gelivermişti.

Batı emperyalizminin tipik örneği bir kere daha tecelli etmişti; çökertmek istediklerine çelmeyi takarlar, madur ederler, ama bırakmazlar ki ezdikleri o zavallı mazlum ağlasın, ah-vah edip gözlerinin yaşını silsin. İşte Batı budur. Ama onlar atlasalar da zıplasalar da artık Yeni Türkiye kendi millî hedefleri doğrultusunda gerekeni yapacaktır. Nitekim BM Genel Kuruluna iştirak etmek üzere ABD yolculuğu öncesi sayın Cumhurbaşkanımız, yapmış olduğu açıklamada hedefimizin Şanghay İşbirliği Teşkilatı’na üyelik olduğunu açıklamıştır.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Altılı Masanın görünmeyen ortakları! 11 Ocak 2023 | 61 Okunma 2022'de iz bırakan icraatlar! 04 Ocak 2023 | 26 Okunma 'Ahde vefa' kavramı ve Batı! 28 Aralık 2022 | 40 Okunma Açıklamış olmak için açıklanan vizyon! 07 Aralık 2022 | 30 Okunma Milletimizin başı sağolsun 16 Kasım 2022 | 38 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar