Spor olarak sabah yataktan kalkıyoruz!

İnsan yaş aldıkça sporun önemini daha çok hissediyor. Yeterince esnemeyen bir vücut, verilen komutlara gerektiği gibi yanıt vermeyen kollar ve bacaklar, yokuş çıkarken daralan nefes… Yaşantımızı...

İnsan yaş aldıkça sporun önemini daha çok hissediyor.
Yeterince esnemeyen bir vücut, verilen komutlara gerektiği gibi yanıt vermeyen kollar ve bacaklar, yokuş çıkarken daralan nefes…
Yaşantımızı kolaylaştıran çağın ileri teknolojisiyle birlikte rahata erdiğimizi düşünsek de aslında kendi bedenlerimize ihanet ediyoruz.
Oysa vücutlarımız hareket etmek üzere dizayn edilmiş, sağlıklı kalabilmek için belirli oranda hareket etmemiz gerekiyor.
Yılız Tilbe’nin söylediği gibi çoğumuz ‘‘Spor olarak sabah yataktan kalkıyoruz’’. Yeterince hareket edemeyişimizin ya da spor yapamıyor olmamızın tek suçlusu bizler değiliz elbette.
Büyük şehirlerdeki yoğun ve hızlı hayat bize kendimiz için ayıracak zaman bırakmıyor. Hareketsizliğin sıkıntısını çekip bari işe, markete yürüyerek gitmeye niyetlensek bile büyük şehirlerin keşmekeş dolu yollarında yürümek oldukça zor.
Zaten çoğu yerde ya yürüyecek kaldırım yok ya da çok dar. Ayrıca arabaların geçtiği, egzoz dumanları içerisindeki yollarda yapılan yürüyüş ne kadar sağlıklı, onu da Allah bilir.
Araba geçmeyen, ağaçlarla çevrilmiş yürüyüş yerleri bulmak çok zor. Bırakın ağaçlarla çevrilmiş yolları, yeşil alan zaten hiç yok!
Sonuç olarak, eğer büyük şehirlerden birinde yaşıyorsanız ve biraz hareket edeyim, spor yapayım diyorsanız bir spor salonuna yazılmaktan başka çareniz kalmıyor.
Bu da vakit, nakit ve de disiplin gerektiriyor.
Ben geçtiğimiz yıllarda iki kez bir spor salonuna üye oldum ve yapabildiğim tek spor bir yılda 10 kez yürüyüş bandında yürümek dışında, düzenli olarak aidatları ödemek oldu.
Ağzımın payını aldığım için her şeye rağmen gideceğim kısa mesafelerde yürümeye çalışıyorum ve benim gibi birçok insan olduğunu görüyorum.
İşte bu nedenle özellikle büyük şehirlerde yerel yönetimlerin yeşil alanları çoğaltıp, uygun yürüyüş parkurları düzenlemesini canı gönülden diliyorum.
***
Spor sadece bizim için değil, gelişmekte olan çocuklarımız için de çok...

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
2020 23 Ocak 2020 | 226 Okunma O zaman sevmek lazım… 21 Aralık 2019 | 175 Okunma Eğitimin yeri okul! 24 Kasım 2019 | 62 Okunma Görüntü de bir yere kadar! 17 Kasım 2019 | 45 Okunma Düşünmek lazım! 08 Kasım 2019 | 86 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar