Sizin için yalnızlık nedir?

Yapılan araştırmalara göre gelişmiş ülkelerdeki insanların yaşadığı en büyük problemlerden biri yalnızlık. İnsanlar yalnız doğar, yalnız ölür; ama yalnız yaşayamazlar. Kişi...

Yapılan araştırmalara göre gelişmiş ülkelerdeki insanların yaşadığı en büyük problemlerden biri yalnızlık.
İnsanlar yalnız doğar, yalnız ölür; ama yalnız yaşayamazlar.
Kişi değerli olduğunu, önemsendiğini hissetmek ister, bunun için bütün hünerlerini ortaya koyar, karşılığında taktir ve kabul bekler.
Zorda kaldığında yardım ister.
Mutluluğunu paylaşmak ister. Güvende hissetmek için yanında birileri olsun ister.
‘‘Kalabalıklar içerisinde yapayalnızım’’ klişe bir laftır ama doğruluğu yadsınamaz. Özellikle büyük şehirlerde yaşayanlar için tam da günümüzü anlatır.
Herkes herkesin nerede, kiminle olduğunu, doğum gününü nasıl kutlayıp, ne yediğini, nereye tatile gittiğini bildiği ve takip ettiği günümüzde yaşanan yalnızlık dramatiktir aslında.
Sosyal medyada yüzlerce takipçisi olduğu halde ‘‘Hadi gidip bir şeyler yiyelim’’ diyebileceği birilerinin olmaması ne acıdır.
Kişisel gelişim adı altında sürekli ‘‘Sen kendi kendine yetersin, kendini sev çünkü sen kendi dünyanın merkezisin’’ telkinleriyle insanların bilinç altına sokulan bencillik duygusunun sonuçlarını yeni yeni görmeye başladık sanırım.
Herkes önce kendini sevip, önce kendini düşünüp, önceliği kendine verince; sosyal olarak yalnızlaşmaktan daha doğal ne olabilir?
‘‘Sen birsin, teksin, eşsizsin’’ görüşlerinin doğal sonucudur yalnızlık çünkü kimseler ona layık değildir.
Aslına bakıldığında paylaşmayı sevmeyen, en çok kendini sevip önemseyen, biraz bencil, biraz narsist insanların seçimidir yalnızlık; yani bir yaşam tarzıdır.
***
Kimi içinse yalnızlık, toplumun vermiş olduğu bir cezadır.
İnsanlar genelde kendinden çok farklı olanları etraflarında barındırmak istemezler ve böylelerinden uzak dururlar, onları dışlarlar.
Bir nevi toplumsal sürgündür…
Bu yüzden bazıları gurur duyar etrafındaki kalabalıklardan ve yalnız olanları aşağı görür.
Oysa bir kısım insan gerçekten kendi kendileriyle kalmak isterler. Ve bunun bir a...

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Adalet sosyal medyada mı? 06 Temmuz 2021 | 69 Okunma Kırmızı Ülke 05 Mayıs 2021 | 149 Okunma Selfie mi, özçekim mi? 12 Nisan 2021 | 242 Okunma 'Namus' değil, 'Cinayet!' 08 Mart 2021 | 240 Okunma Ne renk yalan seversiniz? 02 Mart 2021 | 278 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar