Sihirli kelime; başlamak!

Siz de benim gibi yapmanız gereken işleri devamlı erteleyip, son ana bırakanlardan mısınız? Seyahate çıkılacak, bavul son anda yapılır… Pasaport bile son anda kontrol edilir. Sınav var… Son gün...

Siz de benim gibi yapmanız gereken işleri devamlı erteleyip, son ana bırakanlardan mısınız?
Seyahate çıkılacak, bavul son anda yapılır… Pasaport bile son anda kontrol edilir. Sınav var… Son gün çalışılır. Faturalar son gün yatırılır. Yapılması gerekenler devamlı çeşitli bahanelerle ertelenir.
Bu yazı için bile sabahtan beri evde dolanıp duruyorum, devamlı bir şeyler atıştırıyorum, maillerime bakıyorum, telefonumda sudoku çözüyorum… Yazacağım, yazacağım da bir türlü oturup başlayamıyorum devamlı erteliyorum.
Kimileri buna vurdumduymazlık, sorumsuzluk ya da tembellik diyebilir.
Oysa psikolojide bunun da bir adı varmış, hem de çok havalı… ‘‘Procrastination’’ diğer bir değişle ‘‘Erteleme hastalığı’’ diyorlar.
Öğrenince bir rahatladım. Hiç değilse tembel değilmişim.
Bundan sonra vaktinde yetiştiremediğim bir şey olunca ‘Kusura bakmayın bende procrastination var’ diyeceğim.
Aslında buna hastalık da denemez. Mükemmeliyetçilik, motivasyon eksikliği ya da başarısızlık korkusundan dolayı ortaya çıkan psikolojik bir semptommuş.
Allahtan çözümsüz bir şey değil. Sihirli kelime; başlamak.
Herhangi bir işe başladığımızda, beynimiz onun tamamlanmasını istiyormuş ve tamamlayamayınca da huzursuzluk oluşuyormuş.
Bu nedenle yapacağınız işin sadece ilk adımını atmanız bile işi tamamlamanıza büyük yardım sağlayacaktır.
Mesela benim gibi… Yazacağınız yazının sadece başlığını bile atmanız gerisinin gelmesini sağlıyor.
Ben de en sevdiğim konu olan kadın-erkek ilişkileri hakkında yazmaya karar verdim, başlığı attım ve gerisi geldi.
***
Hani şu gazetelerin başlıklarına kanıp okuduğumuz yazıları var ya ‘‘Sevdiğiniz kişiyi elde etmenin sırrı’’ gibi…
Her seferinde başlığa kanıp tutamam kendimi, bir heyecan okurum ama sonu hep hayal kırıklığı… Sır falan yok ortada. Hep bilindik şeyler, klişe laflar…
Z...

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Eğitimin yeri okul! 24 Kasım 2019 | 53 Okunma Görüntü de bir yere kadar! 17 Kasım 2019 | 41 Okunma Düşünmek lazım! 08 Kasım 2019 | 79 Okunma Sihirli kelime; başlamak! 25 Ekim 2019 | 101 Okunma Spor olarak sabah yataktan kalkıyoruz! 16 Ekim 2019 | 173 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar