Parayı iyi değerlendirmek için 15 adım

Yeni yıl hayatımızdaki değişimler için ideal zaman. Enflasyon, zamlar derken finansal davranışlarımızı değiştirebilmek için bu fırsatı kaçırmayalım. Haydi başlayalım... 1-ODAKLAN:...

Yeni yıl hayatımızdaki değişimler için ideal zaman. Enflasyon, zamlar derken finansal davranışlarımızı değiştirebilmek için bu fırsatı kaçırmayalım.

Haydi başlayalım...

1-ODAKLAN: 2021’i gözden geçir. 2022’de neyi farklı yapacaksın? Düşün, listele. ‘Keşke böyle yapmasaydım’ demenin faydası yok, ileri bakalım.

2-NET VARLIK: Net varlığını hesapla, kendine 2022 sonu hedefi koy. Varlıkların (nakit, yatırımlar, gayrimenkul vb.) ve borçların (elden borç, kredi, kredi kartı borcu vb.) ne kadar? Finansal hedefine giden yolda nasıl ilerlediğini görmek için 2022’de her ayın başında bunu yap.

3-HEDEFİN NE?: Ev peşinatı için para biriktirmek... Kredi kartı borçlarını sıfırlamak... Birikimini enflasyona karşı korumak... Senin finansal hedefin ne? Gerçekçi, uygulanabilir, ölçülebilir olmasına dikkat et. Yaz. Eşinle paylaş.

4-İSTEK Mİ, İHTİYAÇ MI?: Bir şey satın alırken kendine, ‘Bu benim için istek mi, ihtiyaç mı? Bunun için kaç saat çalışmam lazım?’ diye sor. Harcamalarını listele ve ‘olmasa da olur’ dediğin harcamaları azalt. Bunun için tasarruf ve birikim uygulamam Moneye’a bekliyorum. Parasını yöneten hayatını yönetir.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Nerede benim hakkım? 24 Şubat 2022 | 155 Okunma Her borç ödenir 17 Şubat 2022 | 95 Okunma Aşk ve para testi 10 Şubat 2022 | 137 Okunma Metaverse harcamaları 03 Şubat 2022 | 302 Okunma Finansal travma 27 Ocak 2022 | 70 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar