Ömür uzadı, küpü doldurun

65 yaş üzeri nüfus artıyor. Dünyada artık 40-50 genç kız, delikanlı; 60’lar orta yaş sayılıyor. Emeklilikten sonra koca bir hayat var ama o zamanlarda yalnızca emekli maaşı yetmeyecek.Emeklilik döneminde...

65 yaş üzeri nüfus artıyor. Dünyada artık 40-50 genç kız, delikanlı; 60’lar orta yaş sayılıyor. Emeklilikten sonra koca bir hayat var ama o zamanlarda yalnızca emekli maaşı yetmeyecek.

Emeklilik döneminde şimdiki gelirinizin en az 3/4’ü kadar paraya ihtiyacınız olacak. Nereden gelecek bu para? Ne demiş atalarımız, küpü akarken doldurun…

■ GELİR: Emekli olduğunuzda gelirinizde düşüş olacak. Buna hazır mısınız? İleriki yaşlarda beden değişse de ruh değişmiyor, insan alıştığı standartlarda yaşamak istiyor.

■ BÜTÇE: Gelir ve giderlerinizi tek tek yazın. Bütçenizde müdahale etmeniz gereken alanlar ortaya çıkacak ve harcamalarınızı kontrol altına alabileceksiniz.

■ BES (Bireysel emeklilik sistemi): Siz çalışırken paranız da çalışsın. En az 10 yıl ödeme ile 56 yaşınızı tamamladığınızda bu paranın ister tamamını alırsınız, ister aylık maaş olarak kullanırsınız.

■ PASİF GELİR: Siz aktif olarak çalışmasanız dahi elde ettiğiniz gelirdir (BES’ten emekli olunca elinize geçecek para. Kiraya verdiğiniz evinizin kira getirisi). Uyurken bile para kazanırsınız.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Kendinizi test edin 01 Ekim 2020 | 105 Okunma Elektrikten tasarruf 24 Eylül 2020 | 78 Okunma Finansal 'İyilik hali' 17 Eylül 2020 | 75 Okunma Sorunuz mu var? 10 Eylül 2020 | 79 Okunma Yeni ay, beyaz sayfa 03 Eylül 2020 | 121 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar