Kadın paradan anlar

Tam 9 yıl önce, ‘Parasını Yöneten Hayatını Yönetir’ diyerek başladım bu köşeye. Ne kadar para kazandığınızdan çok, parayı nasıl harcadığınızın ve nasıl...

Tam 9 yıl önce, ‘Parasını Yöneten Hayatını Yönetir’ diyerek başladım bu köşeye.

Ne kadar para kazandığınızdan çok, parayı nasıl harcadığınızın ve nasıl birikim/yatırım yaptığınızın önemli olduğunu anlatmaya çalışıyorum. İşte tam bu noktada finansal okuryazarlık devreye giriyor ve özellikle kadınların finansal okuryazarlık seviyesinin arttığı ülkelerde tasarruf oranları da ekonomik refah da artıyor.

FİNANSAL OKURYAZARLIK NEDİR?

Tanım olarak, bireylerin gelirlerini, birikim ve yatırımlarını akıllıca değerlendirip, bütçelerini doğru yönetebilme yetkinliğine, becerisine sahip olması.

NEDEN ÖNEMLİ?

Kredi, mevduat, sigorta, ödeme işlemleri, faizsiz bankacılık gibi temel kavramların bilinmesi, finansal ürün ve hizmetlere erişim, kendinizden başlayarak, ailenizin, toplumun, bu ülkenin kalkınması için temel gereklilik.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Elektrikten tasarruf 24 Eylül 2020 | 71 Okunma Finansal 'İyilik hali' 17 Eylül 2020 | 73 Okunma Sorunuz mu var? 10 Eylül 2020 | 77 Okunma Yeni ay, beyaz sayfa 03 Eylül 2020 | 120 Okunma Emeklilikte para yetmiyor 27 Ağustos 2020 | 351 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar