10 adımda ev almak

Bana en çok soru gelen konulardan biri de ev almak. “Özlem Hanım ev alsam mı? Ev almak için geç mi kaldım? Ne kadar ev kredisi çeksem zorlanmam?” Ev satın almak, herkesin hayali ve hayatınızda vereceğiniz en...

Bana en çok soru gelen konulardan biri de ev almak. “Özlem Hanım ev alsam mı? Ev almak için geç mi kaldım? Ne kadar ev kredisi çeksem zorlanmam?” Ev satın almak, herkesin hayali ve hayatınızda vereceğiniz en önemli yatırım kararlarından biri. Gelin beraber bakalım da ev alayım derken huzurunuz kaçmasın...

1- AMAÇ NE?: Bu evi hangi amaçla alacaksınız? Oturacak mısınız yoksa yatırım mı? Oturacaksanız evinizin değeri artacak mı? Bu sizin için mantıklı bir satın alma mı olacak? Yatırım için ev alıyorsanız kira değeri artacak mı? O bölgede, apartmandaki ev kiraları ortalama ne kadar? İnternetten araştırın, komşulara bir sorun.

2- EV ARARKEN: Bir araştırmaya göre; ev satın alanların yüzde 40’ı internet, yüzde 33’ü emlakçı ve yüzde 5’i inşaat şirketi ve yüzde 1’i ise yazılı medya ilanları sayesinde ev sahibi oluyor. Siz de hangi araçlarla ev arayacağınızı planlayın.

3- NASIL?: Ev almak için kredi kullanacak mısınız? Cevap ‘evet’se, peşinatınız hazır mı? Geliriniz güvencede mi? Evler, projeler bir yere kaçmıyor. Önemli olan sizin, ailenizin finansal huzuru.

ÖRNEK: 300 bin liralık ev için, 50 bin TL peşinatla, 250 bin TL kredi alırsanız, 10 sene vadede aylık ödeme yaklaşık 3.800 TL’ye geliyor. Bankaların faiz oranı artabilir, aylık ödeme tutarınız değişebilir.

4- NEREDEN?: Almak istediğiniz evin iş, okul, hastane, toplu taşımaya uzaklığı nasıl? Daha önce o bölgede oturdunuz mu, nasıl bir semt? İyice düşünün, araştırın.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Borçlar nasıl bitecek? 15 Ekim 2020 | 219 Okunma Türkiye'nin zaaf harcamaları 08 Ekim 2020 | 153 Okunma Kendinizi test edin 01 Ekim 2020 | 117 Okunma Elektrikten tasarruf 24 Eylül 2020 | 83 Okunma Finansal 'İyilik hali' 17 Eylül 2020 | 81 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar