Özlem Albayrak
Özlem Albayrak Yeni Şafak

Amerika endüstrileşme çağına geri mi dönüyor?

17 Şubat 2017 | 92

ABD Başkanı Trump'ın seçim vaatleri arasında en çok tepki ve eleştiri alanlar, göçmenlere yönelik uygulanacağı söylenen ayrımcılıklardı. Bu ayrımcılıkların “Meksika sınırına duvar örmek” ya da “Müslüman göçmenlere vize sınırlaması getirmek” gibi nefret paratoneri olarak seçilmiş gibi duran stimülatif ifadeler ve uygulamalarla dillendirilmesi meseleyi daha da popüler kıldı; konu, günlerce, haftalarca medyanın gündeminden inmedi.
Oysa, Trump'ın yapmak istediği şeyin ajitatif işlerle dikkat çekmekten fazlası olduğunu düşünmek için elimizde ciddi girişimler var. Yeni Başkan'ın tüm planları, belli bir dünya görüşünün ayakları sosyal, ekonomik, siyasi olarak tasarlanmış bir uygulaması gibi gözüküyor.
Nitekim, göçmen ayrımcılığı kararlarının gölgesinde kaldı ve ABD dışındaki kamuoyundan pek alıcı bulmadı, ama Trump'ın ABD firmalarının yurtdışında üretim yapmasına engel olmak gibi bir vaadinin olması ve Başkan olduktan sonra da bunda ısrar etmesi tartışılmayı hak eden bir mesele. Trump, 3 Ocak'ta twitter hesabından yaptığı bir paylaşımda “General Motors, Meksika'da ürettiği Chevy Cruze modelini, ABD'deki otomobil galerilerine vergi ödemeden gönderiyor. Ya ABD'de üretim yap ya da büyük bir sınır vergisi öde” şeklinde bir tehdit savurmuş, BMW firmasının da Meksika'da değil ABD'de üretim yapmasını istemişti. Buna karşılık General Motors ülkedeki üretim faaliyetlerine ek yatırım yapacağını ve 7 bin kişilik istihdam sağlayacağını; şirketin daha önce Meksika'da ürettiği pikap kamyonetlerin Michigan eyaletinde üretilmesi için çalışmalara başlayacağını duyurmuştu. Bu çağrı Amerikan pazarında iş yapan yerli, yabancı pek çok otomobil markalarından karşılık buldu; Hyundai'dan Toyota'ya, Ford'dan Fiat'a, Chrysler'e kadar…

Devamını Oku
Diğer Yazıları
DAHA FAZLA SONUÇ GÖSTER