Üniversitede taciz skandalında ikinci perde

Tv100 Gazetesi Yazarı Özkan Tamirak'ın bugünkü (02.12.2022)''Üniversitede taciz skandalında ikinci perde'' başlıklı yazısı:

Salı günü yayınlanan “Ünlü üniversite taciz skandalıyla çalkalanıyor” başlıklı yazım birilerini oldukça rahatsız etmiş. Tacizle suçlanan başhekim yardımcısı hemen mahkemeye başvurarak yazıma “erişim engeli” kararı aldırmış. İşin ilginç yanı yazıyı yayından kaldırma kararı veren mahkeme, “belgeye dayalı olmayan haber” gerekçesiyle bu kararı vermiş. Mahkemenin aynı adliyede "göremediği" o belgeleri buradan yayınlıyorum! Bakalım şimdi ne olacak?

İstanbul’da özel bir üniversitede yaşanan taciz skandalını bir önceki yazımda gündeme getirmiştim. Bu yazı birçok basın organında da yer buldu ve gündem oldu. 25 yıllık gazetecilik hayatım da bir kez olsun belgeye dayanmayan haberin altına imzamı atmadım. Ancak bu yazıyla ilgili çok ilginç bir gelişme yaşandı. Yazının yayınlandığı günün akşamına tacizle suçlanan doktorun başvurusu üzerine Anadolu Adliyesi’ndeki ilgili mahkeme yazıma “erişim engeli” kararı verdi. Yani yayından kaldırılmasını istedi.

Adalete karşı boynumuz kıldan ince. Hemen tv100.com’daki ilgili arkadaşlar yazıyı yayından kaldırdı. Adaletin gereğini yaptık. Ancak, mahkeme kararında can alıcı ve bizi rahatsız eden bir bölüm vardı. Kararda bahsi geçen olayın “belgeye dayanmadığına” vurgu yapılıyordu. Yani mahkeme bu yazı yalan diyordu. Adaletin bu kadar hızla ilerlemesine de ayrıca mutlu oldum! Umarım tüm kararlar bu kadar hızlı çıkar.

SAVCILIĞA SORSA BELGELERİ GÖRECEKTİ


Ancak bu hızlı kararda bir eksik var. Mahkeme hemen aynı binadaki bu soruşturmayı yürüten savcılığa bu olayı sorsaydı belgenin olduğunu, ifadelerde neler geçtiğini öğrenmiş olacaktı. Yazım da etik kuralları gereği ne üniversitenin ne de suçlanan doktorun ismini vermedim. Buna rağmen suçlanan doktor ne hikmetse kendinden bahsedildiğini hemen anlamış ve mahkemeye koşmuş.

O zaman her şeyi açık açık yazalım. Skandalın yaşandığı iddiaların odağındaki yer; Okan Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi. Suçlanan başhekim yardımcısı ise acil tıp doktoru olan Turgay Özek. Bu bilgileri nereden mi yazıyorum? Önümdeki Anadolu Adliyesi Cumhuriyet Başsavcılığı’nın soruşturma evrakından. Yani yazımıza yayın yasağı aldıran mahkemenin dediği gibi belge olmadan değil!

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Sırp çete lideri Türkiye'de kaç parayla yaşıyormuş? 31 Ocak 2023 | 539 Okunma Savcı ve doktorun yol verme kavgası bakın nasıl bitti? 27 Ocak 2023 | 5.915 Okunma Sahte alkol çetesini "WhatsApp" da kurtaramadı 20 Ocak 2023 | 98 Okunma Hâkim babayı komalık yapan neden bakın ne çıktı? 17 Ocak 2023 | 1.292 Okunma Oğlundan dayak yiyen bir hâkimin dramı! 13 Ocak 2023 | 1.836 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar