HDP'nin aday çıkmazı

Türkiye 14 Mayıs’ta yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı seçimlerine kitlendi. En büyük soru işaretlerinden biri de HDP aday çıkaracak mı, yoksa Millet İttifakı’nı mı destekleyecek? HDP aday...

Türkiye 14 Mayıs’ta yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı seçimlerine kitlendi. En büyük soru işaretlerinden biri de HDP aday çıkaracak mı, yoksa Millet İttifakı’nı mı destekleyecek? HDP aday çıkaramıyor neden mi?

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın imzasıyla 14 Mayıs tarihi artık kesinleşti. Seçim atmosferine girildi. Seçim tarihinin belirlenmesiyle ittifak görüşmeleri de hızlandı. Kıyasıya bir seçim maratonu bizleri bekliyor olacak.

İttifaklarda en çok merak edilen ise PKK terör örgütünün siyasi uzantısı HDP’nin nasıl bir tutum takınacağı. Yerel seçimlerde AK Parti’nin karşısındaki adaylara destek veren HDP, Millet İttifakı’nın Cumhurbaşkanı Adayı CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun kendilerini ziyaret etmesini bekliyor. Bu ziyaret HDP’nin seçimlerdeki yol haritasını belirleyecek.

İLK İSİM EREN KESKİN

HDP geçtiğimiz seçimlerde Selahattin Demirtaş’ı aday göstermişti. Bu seçimlerde de aslında bir aday çıkarmak istiyordu. Ama teklif götürdüğü isimler buna sıcak bakmadı. Bu konuda biraz araştırma yapınca değişik bilgilere ulaştım. HDP’nin ilk teklif götürdüğü isim Avukat Eren Keskin. Keskin, basının yakından tanıdığı bir isim. Uzun yıllar İnsan Hakları Derneği’nin başkan yardımcılığı görevinde bulundu. Terörist başı Abdullah Öcalan’ın avukatlığını yapmış bir isimdi. Keskin, HDP’nin "Cumhurbaşkanı adayımız ol" teklifini kabul etmedi.

SANCAR DA İSTEMEDİ

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Galatasaray uçağında neler yaşandı? 01 Haziran 2023 | 309 Okunma Özdağ AK Parti'den hangi makamı istemiş? 24 Mayıs 2023 | 244 Okunma Üç parti Millet İttifakı'ndan ayrılıyor mu? 23 Mayıs 2023 | 2.480 Okunma İyi Parti'de büyük kriz kapıda 18 Mayıs 2023 | 464 Okunma Bir futbolcu nasıl bombacıya dönüştü? 09 Mayıs 2023 | 350 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar